ההבדל בין חימום תת רצפתי חשמלי לבין מערכת מבוססת מים

מערכת חימום תת רצפתי חשמלית לעומת מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים: מה ההבדלים העיקריים בין שיטות החימום? ומי מהן יותר חסכונית ויעילה אנרגטית? שוקלים להתקין מערכת חימום תת רצפתי – לפניכם התשובות לשאלות החשובות.

חימום תת רצפתי הוא אחד מפתרונות החימום הנעימים שישנם. הוא מחמם את הבית אך מבלי לייבש את האוויר מרצפה ומעלה. היות וזהו פתרון חימום שדורש השקעה יש להקדיש לנושא מחשבה, בעיקר בעת הבחירה בין הטכנולוגיות השונות שהוא מציע: חימום חשמלי או חימום תת רצפתי על מים. אם שאלתם את עצמכם מה היתרונות והחסרונות של כל שיטה ושל חימום רצפתי בכלל, המאמר הבא יעשה לכם מעט סדר. 

על מערכת חימום תת רצפתי

בשנים האחרונות מערכות חימום תת רצפתי הופכות למאוד פופולריות ורבים אשר מבינים את היתרונות שהן מציעות. כשמן כן הן, מערכות חימום תת רצפתי מותקנות מתחת לריצוף הבית ומפזרות את החום דרך הרצפה. התקנת המערכת מתבצעת במהלך הבניה של הבית או בזמן שיפוץ מן היסוד. כיום ישנם שני סוגים של מערכות תת רצפתי: אחת מבוססת על חשמל והשנייה על מים זורמים. 

חימום תת רצפתי חשמלי

היישום של חימום תת רצפתי חשמלי נעשה על ידי התקנת גופי חימום תחת הריצוף, כאשר גופי החימום הם שמפיצים חום בכל הבית. הטכנולוגיה שמשמשת לחימום מאוד התפתחה עם השנים וכוללת מינימום סיכונים, לרבות סיכוני קרינה שבעבר לא הייתה מודעות אליהם.

לעומת מערכת חימום תת רצפתי במים, המערכת החשמלית זולה יותר. כמו כן החימום אחיד ושקט, הוא אינו גלוי לעין ומאוד קל לתפעול. יתרון נוסף הוא שהחימום אינו מייבש את האוויר ותחזוקת המערכת נמוכה. למרות היתרונות שיטת חימום זו מציעה גם חסרונות. החיסרון העיקרי בא לידי ביטוי בצריכת חשמל גבוהה יותר ובחימום איטי יותר של הבית. כמו כן פתרון זה משמש לחימום בלבד ולא לקירור במקביל. 

התקנת מערכת חימום תת רצפתי

מערכת חימום תת רצפתי על מים

מערכת חימום תת רצפתי המבוססת על מים מורכבת מצינורות במערכת סגורה בהם עוברים מים חמים שמשמשים לחימום הבית. בעזרת פרישת הצינורות בכמה שכבות ניתן למנוע נזילות ולוודא שזרימת המים אחידה. 

גם למערכת חימום תת רצפתי המבוססת במים יש יתרונות וחסרונות. היתרונות הם שהחום שנוצר אחיד, חמים ונעים, הוא אינו מייבש את האוויר וניתן לווסת אותו. בנוסף עלויות השימוש במערכת מאוד נמוכות יחסית למערכת החשמלית. יתרון נוסף במערכת כזו הוא שניתן להסב כמעט כל תשתית צנרת שנמצאת מתחת לריצוף כדי לחמם את הרצפה ובכל לחסוך בעלויות במידה משמעותית. בין החסרונות של מערכת זו נמצא מחיר ההתקנה. מחיר התקנתה הנו יקר יותר משמעותית ביחס למערכת החימום החשמלית. 

אז מה עדיף?

התקנתה של מערכת חימום תת רצפתי חשמלי פשוטה יותר ועלותה נמוכה יותר אך צריכת החשמל תהיה גבוהה יותר. לעומת זאת התקנתה של מערכת חימום תת רצפתי במים גבוהה יותר שכן מערכת זו כוללת צנרת מורכבת ועמידה שמולחמת לצינור אחד ארוך על מנת למנוע נזילה ולוודא שמעבר המים יהיה אחיד. עם זאת מערכת זו יעילה הרבה יותר אנרגטית וצריכת החשמל שלה תהיה נמוכה יותר. החימום נעשה על ידי משאבת חום ולא חשמל, מה שאומר שהחיסכון בעלויות יתקזז עם מחיר ההתקנה לאורך השנים.

בשורה התחתונה: ההחלטה נתונה לשיקול דעתכם ולתקציב שעומד לרשותכם וכדי להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע שמבינים בתחום.