מהי אנרגיה מתחדשת?

אנרגיה מתחדשת, המכונה לעיתים קרובות גם אנרגיה ירוקה, מגיעה ממקורות טבעיים או מתהליכים שמתחדשים בכל עת. לדוגמה שמש ורוח שזורחות ונושבות שוב ושוב, גם אם הזמינות שלהן תלויה בזמן ובמזג אוויר. 

אנרגיה מתחדשת שימשה אותנו מאז ומעולם

למרות שלעיתים אנרגיה מתחדשת מוגדרת כטכנולוגיה חדשה, כוחות הטבע משמשים את בני האדם כבר זמן רב למטרות שונות לרבות לחימום, תאורה, תחבורה וכדומה. רוח שימשה להשטת סירות מפרש והפעלת טחנות רוח, השמש סיפקה חום ובאמצעותה ניתן היה לחמם ולשמר חום ועוד. עם זאת במהלך העשורים האחרונים בני האדם פנו למקורות אנרגיה זולים יותר כמו פחם וגז, זאת בשל העובדה שמערכות המבוססות על אנרגיות מתחדשות לא פעם יקרות יותר ודורות השקעה כלכלית גדולה. 

כעת, לאחר שיש לנו יותר ויותר אמצעים חדשניים ופחות יקרים להפיק ולשמר אנרגיה סולארית, אנרגיה גיאותרמית ואנרגיה קינטית האצורה ברוח, אנרגיה מתחדשת הופכת למקור כוח חשוב ומבוקש יותר והשימוש בה בא לידי ביטוי בדרכים רבות ברחבי העולם, החל בפאנלים סולריים אשר מאפשרים למכור חשמל בחזרה לחברת החשמל, דרך משאבות חום המשמשות לחימום וקירור ועד חוות רוח הנמצאות בקרבה לחוף. ככל שהשימוש באנרגיה מתחדשת ימשיך לגדול, הוא ישתלב בצורה חכמה ותדירה יותר ביעדים רבים נוספים. 

אנרגיה לא מתחדשת

אנרגיה לא מתחדשת, או מתכלה, כוללת דלקים מאובנים כמו נפט, גז ופחם. מקורות אנרגיה מתכלים זמינים רק בכמויות מוגבלות ולוקח זמן לחדש אותם. כשאנו ממלאים דלק בתחנת הדלק אנו משתמשים במשאב מתכלה המזוקק מנפט גולמי שקיים מאז התקופה הפרהיסטורית. מקורות אנרגיה מתכלים נמצאים במקומות מאוד ספציפיים בעולם, כך שנוצר מצב שיש שפע מהם במדינות מסוימות בעוד שבאחרות לא. לעומת גישה לשמש ורוח ולחום שמתקיימת באופן טבעי בכל הארצות. 

מתן עדיפות לאנרגיה מתחדשת גם יכולה לשפר את הביטחון הלאומי על ידי צמצום התלות במדינות אחרות ועתירות במקורות אנרגיה לא מתחדשים, כמו דלקים מאובנים. 

לשימוש במקורות אנרגיה שאינם מתחדשים יכולה להיות השפעה שלילית רבה על הסביבה ועל בריאות האנשים. כך למשל קידוחי נפט עלולים להוביל לכריתת יערות, הטכנולוגיה של הקידוח עשויה להוביל לרעידות אדמה וזיהום מים ותחנות כוח פחם מזהמות את האוויר. למען האמת, פעולות אלו ואחרות להפקת אנרגיה מתכלה תורמות להתחממות הארץ ויש להן השלכות משמעותיות על הבריאות ואיכות הסביבה. 

אילו סוגי מקורות אנרגיה מתחדשים ישנם?

אנרגיה סולארית 

בני האדם משתמשים באנרגיית השמש כבר שנים רבות לגידול יבולים. אולם כיום אנו משתמשים בקרני השמש בדרכים שונות ומגוונות לחימום בתים ועסקים, לחימום מים ולהפעלת מכשירי חשמל. פאנלים סולאריים ייעודיים הופכים את קרני השמש ותאים סולאריים ישירות לחשמל, בין אם באופן מקומי לבתים ועסקים פרטיים ובין אם באופן נרחב יותר. מערכות אנרגיה סולארית אינן מייצרות מזהמי אוויר או גזי חממה וכל עוד הן מותקנות באחריות על ידי חברה מקצועית, השפעתן על הסביבה נמוכה, מעבר לתהליכי הייצור. 

אנרגיית רוח

מאז טחנות הרוח המיושנות עברנו כברת דרך. כיום ישנן טורבינות גבוהות כמו גורדי שחקים, בקוטר רחב שנישאות אל הגובה ביעדים שונים ברחבי העולם. אנרגיית הרוח מסובבת את להבי הטורבינה, המזינים גנרטור חשמלי שמייצר חשמל. באזורים רבים בארצות הברית נעשה שימוש באנרגיית רוח, שהפכה עם הזמן למקור האנרגיה הזול ביותר. ניתן להציב טורבינות רוח בכל מקום בו מהירות הרוח גבוהה, כמו למשל על גבעות, במישורים פתוחים ומחוף לחוף לצד מקורות מים פתוחים.

כוח הידרואלקטרי

כוח הידרואלקטרי נחשב לאחד ממקורות האנרגיה הגדולים ביותר לחשמל בארצות הברית. תהליך הפקת האנרגיה מבוסס על מים, בדרך כלל מים הנעים במהירות בנהר גדול או מים היורדים במהירות מנקודה גבוהה לנמוכה, והוא ממיר את כוחם של המים לחשמל על ידי סיבוב להבי הטורבינה של הגנרטור. יש לציין שסכרים ענקיים או מפעלים הידרואלקטריים גדולים מסיטים ומפחיתים את הזרימה הטבעית של המים ומגבילים את הגישה לנהרות לאוכלוסיות בעלי חיים ואנשים. מפעלים קטנים שמנוהלים בקפידה אינם גורמים נזק סביבתי רב כל עוד הם מסיטים רק חלק מהזרימה. 

אנרגיה גיאותרמית

גרעין כדור הארץ חם בערך כמו פני השמש, בגלל התפוררותם האיטית של חלקיקים רדיואקטיביים בסלעים במרכז כדור הארץ. קידוח בארות עמוקים מביא מים תת קרקעיים שנמצאים במעמקי כדור הארץ אל פני השטח כמשאב הידרותרמי, אשר לאחר מכן נשאב דרך טורבינה ליצירת חשמל. 

האם אנרגיה מתחדשת היא אנרגיה ירוקה?

התשובה לשאלה זו היא לא בהכרח. אנרגיה ירוקה היא כזו אשר אינה מזהמת את הסביבה הטבעית, כפי שקורה בעת הפקת אנרגיה מדלקים מאובנים. ישנם תהליכים של הפקת אנרגיה מתחדשת שאינם פוגעים בסביבה כלל, בעוד שאחרים כן יכולים לגרום לנזק סביבתי. כמו למשל הפקת אנרגיה מביומסה, הכוללת שריפת חומרים אורגניים אשר במהלכה האנרגיה הכימית משתחררת כחום ויכולה לייצר חשמל באמצעות טורבינת קיטור. מחקרים חדשים מראים כי צורות רבות של ביומסה מייצרות פליטות פחמן גבוהות יותר מדלקים מאובנים. גם הפקת אנרגיה ממים הדורשת חסימה והסטה של זרימת המים הטבעית אינה כל כך ירוקה וידידותית. בשורה התחתונה, אנרגיה מתחדשת תוגדר גם כירוקה כל עוד הפקתה נקייה ואינה פוגעת בסביבה הטבעית שלה.  

פתרונות חימום של אנרגיה מתחדשת

  • פאנלים סולריים – שימוש באנרגיה סולארית הופך להיות יותר ויותר מקובל גם בקנה מידה קטן יותר, בבית הפרטי או במשרד. ניתן לרתום את האנרגיה כדי לחמם את הבית כולו ולשמור את האנרגיה באמצעות חומרי הגלם מהם הבית נבנה. ישנם בתים אשר מייצרים כמות גדולה של חשמל באמצעות פאנלים סולריים מה שמאפשר להם למכור חשמל בחזרה ולהשתמש בו כדי לחמם את הבית בזמן שאין שמש בנמצא. 
  • מערכות רוח קטנות – סירות, חוות ואפילו חברות פלאפונים משתמשות בטורבינות רוח קטנות על בסיס קבוע. טורבינות רוח עשויות להקטין את ההסתמכות שלכם על רשת החשמל, זאת בהתאם למהירויות הרוח וצרכי החשמל במקום מגוריכם. 
  • משאבות חום גיאותרמיות – הטכנולוגיה הגאותרמית היא אחת החדשות בתחום והיא משמשת אותנו כבר במקררים. באמצעות מיני משאבות חום קטנות בחלק האחורי של המקרר ניתן להרחיק את החום ולשמור על האוכל מקורר, רענן וטרי. משאבות חום משתמשות באנרגיית החום הקבועה של כדור הארץ ונמצאת כמה מטרים מתחת לפני השטח, כדי לקרר בתים בקיץ ולחמם בחורף, ואפילו כדי לחמם מים. מערכות אלו מאוד משתלמות לטווח הרחב, הן שקטות, אינן דורשות תחזוקה רבה ויעילות הרבה יותר מהמזגנים המסורתיים.

היתרונות של משאבות חום על פני מקורות אנרגיה אחרים

שימוש באנרגיה מתחדשת באופן פרטי יכולה להאיץ את המעבר לשימוש באנרגיה זו גם באופן גלובלי. גם אם אינכם יכולים להתקין פאנלים סולאריים או טורבינה בחצר הבית הפרטית, לרשותכם עומדת אפשרות נוספת ומהפכנית של שימוש במשאבות חום. משאבות מציעות חימום חסכוני יותר, נקי וידידותי לאדם ולסביבה מדובר בשיטת חימום חדשנית שמציעה מבחר פתרונות חימום לבית ולתעשייה, עם מידת יעילות מרשימה ואמינות חסרת פשרות. במשאבות חום ניתן לעשות שימוש בדרכים רבות: לחימום בריכות, מערכות חימום תת רצפתי, חימום מי צריכה, והסקה מרכזית. כאשר ניתן להתאים באופן אישי בין המערכת לבין צרכים ספציפיים.