תהליך ועלות הקמת מקווה

בשנים האחרונות רואים בישראל יותר ויותר מקוואות המוקמים בכל רחבי המדינה, לצד פרויקטים רבים של שיפוץ מקוואות קיימים וותיקים זאת לאור עלייה בביקוש בישובים רבים להימצאות מקווה בישוב עצמו וכן לאור גידול בקידום פרויקטים להקמת מקוואות ע”י גופים ציבוריים, ממשלתיים וחוץ-ממשלתיים כאחד. למרות שמקווה הוא בדר”כ מבנה לא גדול וגם לא מורכב מיוחד, יש לו מאפיינים ייחודיים, בגלל מהות המקווה והדרישות ההלכתיות השונות, כך שמדובר על תהליך מורכב במידה מסוימת וכזה המצריך עלויות לא מבוטלות. נסביר אודות תהליך ועלות הקמת מקווה.

חברת סולארי מתמחה בפתרונות חכמים וחסכוניים לחימום מים, על בסיס טכנולוגיות מתקדמות ואמינות. לחברה ניסיון רב בהתקנת מערכות חימום מים למקוואות, בהתאמה אישית, עם מערכות חסכוניות, אמינות ואשר עומדות לגמרי בדרישות ההלכה של המקווה. פנו אלינו לפרטים נוספים וקבלת הצעה אטרקטיבית.

היבטים תכנוניים של בניית מקווה

עוד לפני העלויות של הבנייה עצמה, מערכות המקווה ושאר פרטים לגבי הפרויקט, ישנם ההיבטים התכנוניים. מבנה מקווה הוא, מבחינה זו, מבנה ציבורי כמו כל מבנה אחר וככזה הוא מצריך אישורי תכנון מתאימים ומלאים. כך שלאחר מציאת שטח מתאים ביישוב וקבלת אישור עקרוני להקמת המקווה, יש להתחיל בתהליך התכנוני, בדומה לכל מבנה ציבורי אחר. זה כולל תכנון, הגשת בקשה להיתר בנייה לוועדה המקומית / מחוזית, התאמת מבנה המקווה ומיקומו לתב”ע היישובית ועמידה בכל הגדרות התכנון. חלק זה כולל כמובן ביצוע תכנון לתשתיות המקווה ותכנון אדריכלי של המבנה – כחלק מהגשת בקשות האישרו לגורמי התכנון.

בניית המבנה בפועל

החלק הארוך והיקר בהקמת מקווה טהרה הוא כמובן הבנייה בפועל. במקרים בהם בונים בניין לחדש לגמרי, העלויות הן הגבוהות ביותר וכך גם דרישות התכנון מהסעיף הקודם. אם מקימים מקווה במבנה קיים שעובר התאמות ושיפוצים, התהליך יכול להיות זול יותר ופשוט יותר רגולטורית. בניית מבנה מקווה נעשית כפרויקט בנייה סטנדרטי, לפי תכנון אדריכלי והנדסי וכמובן עם נגיעה תכנונית ומעשית בהקשר למהותו הדתית של המקום כמקווה טהרה.

מרכיב קריטי בתהליך הבנייה של מבנה מקווה חדש או בשיפוץ מבנה קיים והסבתו למקווה הוא התשתיות. מקווה מכיל בריכת טבילה עמוקה הנבנית לרוב בצורה שקועה או מונמכת במבנה, כך שיש צורך בהכנת תשתיות מתאימות כדי שיהיה ניתן להפעיל את המקווה בצורה יעילה, הלכתית ועם מינימום תקלות ובעיות אחזקה. תשתיות אלו כוללות צנרות מים וביוב, חפירת מיקום הבריכה או בניית תשתית רצפתית לבריכה, בניית מדרגות הירידה למקווה, התקנת תשתיות חשמל למערכות המקווה ובניית מקום לאלמנטים הממוכנים והטכנולוגיים הקשורים להפעלת המקווה.

לאחר שלבי הבנייה של השלד והתשתיות השונות, מתקדמים לעבר שלבי הגמר הכוללים את כל הגימורים וההתקנות השונות במבנה המקווה – ריצוף, חיפוי קירות, צביעה, חלונות, מערכות פנימיות וחיצוניות, דלתות, תאי הלבשה, מקלחות וכן הלאה.

מערכות חימום המים במקווה

כעת הגענו לחלק הנוגע לפעילות חברת סולארי בהקמת מקוואות, מערכות חימום המים למקווה. חימום המים הוא מהותי וחשוב ליצירת סביבת טבילה נעימה ומזמינה, כאשר יש לשים לב לאלמנטים הלכתיים וכמו כן לתפעול חסכוני כלכלית.

סולארי מתקינה במקוואות מערכת חימום מים מבוססת משאבת חום ייעודית לחימום בריכות שחייה וטבילה. מדובר על פתרון טכנולוגי חכם ומתקדם, הפועל על חשמל ומחמם את המים לטמפרטורה המדויקת ובצורה חסכונית, אמינה ויציבה. משאבת החום נראית כמו יחידה חיצונית של מזגן והיא מותקנת במיקום דיסקרטי וחיצוני למבנה המקווה. כך מתקבלים מים חמים ונעימים, בעלויות תפעול חסכוניות ועם אמינות מעולה לאורך שנים.

עלויות הקמת מקווה

אם מדובר על הקמת מבנה מקווה טהרה חדש לגמרי, העלות המוצעת בישראל היא כ-2 מיליון ש”ח לפחות, לרוב על בסיס תקציבים ממשלתיים, מוניציפליים ולעיתים דרך תרומות ועמותות רלוונטיות למיניהן. העלות לשיפוץ מקווה עומדת בממוצע על כחצי מיליון ש”ח ועד 600,000 ש”ח. מרכיב מערכת חימום המים בתוך סך תקציב הקמת המקווה אינו גדול במיוחד, כאשר ההשקעה מחזירה את עצמה במהירות לאור עלויות ההפעלה החסכוניות וגם מתקבל שיפור ניכר בתנאי הטבילה שהמקווה מספק.

עומדים לפני הקמת מקווה או רוצים לשפץ את המקווה הקיים ביישובכם? פנו היום לסולארי לשמוע על האפשרויות האיכותיות והחסכוניות שלנו לחימום מי הטבילה.