קמינים – הסכנות לבריאות

אנחנו מודים, המראה של אש אמיתית הדולקת בתוך קמין מתכת מסיבי, הוא מראה מרגיע, יפה וכיפי מאוד, בייחוד כאשר בחוץ קר ואפילו סוער וגשום. כנראה בגלל זה בשנים האחרונות רואים יותר ויותר אנשים המתקינים בביתם קמיני עצים בתור פתרון חימום כולל או נקודתי לבית. אך למרות שזהו פתרון “טבעי”, ולמרות שהוא בהחלט מספק אווירה כפרית וביתית מאוד, בפועל מדובר על אמצעי חימום שלא רק שהוא לא היעיל והחסכוני ביותר שניתן לבחור בו אלא שהוא גם מייצר לא מעט סכנות בריאותיות וסביבתיות. נפרט אודות ההיבטים הבעייתיים של השימוש בקמיני עצים.

רשויות אוסרות על התקנת קמיני עצים!

קמיןראשית, חשוב לציין כי הנושא של הסכנות הבריאותיות והסביבתיות של קמיני עצים בהחלט נמצא על סדר היום ואף מייצר שינויים רגולטוריים בנוף המגורים בישראל. בשנים האחרונות, עם העלייה של שימוש בקמינים מחד ועלייה בתלונות תושבים ובמחקרים לגבי נזקים פוטנציאליים משריפת עצים לחימום מאידך, יותר ויותר רשויות מקומיות בישראל אוסרות על התקנת קמינים חדשים. זה קורה בעיריות גדולות וגם ברשויות מקומיות קטנות וכפריות יותר, כמו גם בהחלטות פנימיות של עוד ועוד ישובים במרחב הכפרי.

כך שאפילו אם אתם לא משתכנעים שאכן יש סכנות בריאותיות וסביבתיות לחימום עם קמין עץ, בהחלט יכול להיות שהרשות המקומית בה אתם מתגוררים כבר החליטה עבורכם שזהו לא פתרון רלוונטי לבית שלכם. חשוב לבדוק זאת לפני שאתם הולכים ורוכשים קמין או מחדשים את מלאי העצים לקראת החורף.

סכנות בריאותיות וסביבתיות משימוש בקמיני עצים

ניתן סקירה כללית של סכנות מוכחות ופוטנציאליות, לבריאות ולסביבה, משימוש בקמיני עצים. סיכונים אלו הם תוצאה של מחקרים ורבים מהם מייצגים עמדה רשמית של נציגים ממשרדי הבריאות ואיכות הסביבה ושל מומחים שונים העוסקים בתחומים הרלוונטיים לכך.

  • עפ”י רוב, החום בתוך הקמין אינו גבוה מספיק כדי לשרוף את העץ בצורה יעילה לגמרי, וזה מייצר עשן המכיל רעלים ומזהמים. אפילו הקמין האיכותי ביותר אינו אטום לגמרי, וחלקיקים רעילים אלו נפלטים לחלל הבית שלכם וכמובן שגם לסביבה החיצונית דרך הארובה. מדובר בעיקר על חלקיקים רעילים בגודל של עד 2.5 מיקרון (קטן מאוד ולכן מסוכן!).
  • תהליכי שריפת העץ בקמין מייצרים שחרור כימיקלים מסוכנים שכבר הוכחו כמסרטנים ומקדמים שלל בעיות בריאות. חומרים אלו כוללים פורמלדהיד, בנזן, אקרולאין, פחמן דו חמצני ועוד חומרים פחמימניים שבהחלט לא תורמים לבריאות האדם ולסביבה.
  • בעיות בריאות זמניות שנקשרו ישירות לעשן המיוצר בקמיני עצים כוללות: צריבה בעיניים, נזלת, מחלות נשימתיות דוגמת ברונכיטיס, החמרת מצבי אסטמה וכדומה.
  • מיקום לא נכון או לא גבוה מספיק של הארובה מפזר את העשן מהקמין בסביבה – ואז אנשים שואפים אותו, והוא יוצר זיהום סביבתי חמור שגם מטריד וגם נושא עימו חלקיקים מסוכנים.
  • שכנים רבים של אנשים עם קמיני עצים מתלוננים כל הזמן שלחיות לצד בית עם קמין זה כמו שעושים לך מדורה מחוץ לבית כל יום במשך כל החורף. מדובר על מטרד סביבתי חמור מאוד, בעיקר לסביבה הקרובה.

סיכונים בריאותיים, פגיעה סביבתית וגם לא הפתרון הכי יעיל וחסכוני –

אמנם יש היום קמינים יעילים יותר, בעיקר כאלו שבהם שורפים כופתיות שבבי עץ דחוס ולא עץ “רגיל”, אך גם אלו מייצרים עשן, חלקיקי זיהום רעילים ומטרד סביבתי לשכנים – מה גם שבאמת ובתמים לא מדובר על פתרון החימום היעיל, הנעים והחסכוני ביותר שאתם יכולים לבחור בו.

כך לדוגמא חימום תת רצפתי המבוסס על משאבת חום חשמלית ויעילה אשר מחממת מים המסוחררים בצנרת ייעודית ברחבי הבית, מספק פתרון חימום משמעותית יותר יעיל אנרגטית ואשר מייצר חימום אחיד ומפנק בכל חלל החדר – ללא פליטות מזהמים ישירות ובצורה חסכונית, יעילה וגם נעימה יותר לעומת קמין עצים. אלו מערכות המספקות מענה לכל חדרי הבית, היום הם חסכוניות להפעלה וגם לא מאוד יקרות להתקנה והן כמעט ולא דורשות תחזוקה שוטפת – בשונה מאוד מקמין עצים המחייב התעסקות, מילוי וניקוי שוטפים. הסקה מרכזית על בסיס משאבת חום היא חד משמעית פתרון יותר נעים, יותר יעיל, יותר חסכוני ויותר אקולוגי בהשוואה לשריפת עצים בקמין.