תנורי נפט – בעד או נגד?

האמת, בפועל אפשר לסגור את המאמר הזה ואת השאלה שבו מאוד בקצרה ובמילים בודדות – לא, קבוצת סולארי, כמו גם המדע וגורמים מתחומי הסביבה והאנרגיה בהחלט אינם תומכים בשימוש בתנורי נפט לחימום והסקה ובאופן כמעט גורף ואבסולוטי, כיום העמדה היא נגד תנורי נפט. 

אבל כמובן שאפשר להרחיב ולהסביר וגם לתת מקום לניואנסים השונים בהקשר לנושא של בעד או נגד תנורי נפט. אז כבר אמרנו מראש שאנחנו בסולארי לגמרי נגד תנורי נפט, בעיקר כי יש כיום פתרונות כל כך הרבה יותר יעילים, נקיים, זולים וכדאיים, אך נסביר לעומקם של דברים מדוע ומה החלופות. 

 

למה שימשו ומשמשים תנורי נפט?

נפט הוא דלק מחצבי/מאובנים אשר מופק מעומק האדמה או מקרקעית הים ואשר משמש את בני האדם לצרכי אנרגיה כבר המון שנים. במידה רבה, הנפט הוא אחד האלמנטים המרכזיים שאפשרו והובילו את ההתפתחות הטכנולוגית והכלכלית של העולם המפותח, בגלל שהוא מאפשר ייצור יחסית הרבה אנרגיה, אך בתהליך שהוא כמובן מזהם בכמה מובנים ודרכים וגם מבוסס על מקור אנרגטי מתכלה. יש תוצרים שונים ורבים של נפט, כל אחד עם מאפיינים והרכב מעט שונים, אך לצורך העניין שלנו כאן, נתייחס לנפט כחומר אחד.

תנורי נפט נמצאים בשימוש כבר המון שנים, לשימושים שונים וביישומים שונים. השימוש הבסיסי ביותר של תנור נפט הוא תנור חימום ביתי, לחימום חדר או חלל לא גדול במיוחד, דרך שריפה קבועה ומבוקרת של נפט או תוצריו. לצד תנורי חימום ביתיים הפועלים על נפט, תנורי נפט שימוש לאורך השנים גם לחימום מים למערכות צריכה גדולות (מלונות, בריכות ושאר משתמשים מוסדיים-גדולים), לצורך חימום שמן או מים במערכות הסקה מרכזיות ותת רצפתיות, חימום בריכות וכיוצא באלו. דרך שריפת נפט והפקת אנרגיית חום, אפשר לחמם חללים, מים ושאר נוזלים. 

 

בעד או נגד תנורי נפט? ההסבר

הלכה למעשה, היום אין טיעונים בעד שימוש בתנורי נפט, במיוחד לאור החלופות הזמינות והמיטביות ולאור כל הידוע למדע על ההשפעות המזיקות של הנפט. אפילו הטיעון של שימוש בתנור נפט “פשוט” כי זהו הפתרון שכבר מותקן ביישום מסוים, אינו תופס כי יש חלופות המהוות אפשרות עדיפה בהחלט גם כלכלית ולא רק סביבתית ואנרגטית. 

טיעוני הנגד לעומת זאת, רבים, חזקים ומבוססים מאוד, אלו כוללים למשל: 

  • הנפט הוא מקור אנרגיה שהפקתו יוצרת פגיעה משמעותית בסביבה ברוב מוחלט של המקרים.
  • שריפת נפט לצרכי חימום והפקת אנרגיה פולטת לאוויר ולסביבה מגוון סוגי מזהמים ורעלים -מעצם היותו דלק מאובנים פחמימני.
  • למרות שהנפט מרוכז מאוד באנרגיה, יש כיום חלופות הרבה יותר יעילות אנרגטית לעומת שריפה ישירה של נפט ליצירת חום. 
  • תנור נפט יוצר תלות באספקה של נפט כחומר בעירה ואנרגיה. אין נפט, אין איך להפעיל את התנור או מקור החימום. 
  • העלות הכלכלית של שימוש בתנורי נפט היא גבוהה מאוד ובהחלט לא כדאית פיננסית למול החלופות הזמינות כיום. 

בקיצור, תנורי נפט הם מזהמים, יקרים להפעלה ותחזוקה, לא יעילים אנרגטית מספיק ומהווים פתרון מיושן שכבר צריך לעבור מהעולם ולפנות מקום לטכנולוגיות מתקדמות וטובות יותר.

 

מה החלופות העדיפות על פני תנורי נפט?

בין אם לצרכי הסקה מרכזית ובין אם לצרכי חימום מי צריכה או מים של בריכה וכיוצא באלו, העמדה לגבי תנורי נפט היא כאמור נגד מובהק. החלופות העדיפות והמתקדמות, שכיום מהוות את האפשרות הפופולארית והיעילה ביותר הן מערכות חימום מבוססות משאבות חום – כמו המערכות המעולות שקבוצת סולארי מייבאת, משווקת ומתקינה. 

משאבת חום מחממת מים בצורה משמעותית יותר יעילה, חסכונית, אמינה, נקייה ובטיחותית ומאפשרת לחמם מי צריכה, בריכות שחייה וכמובן להפעיל מערכות הסקה מרכזיות וחימום תת רצפתי מבוסס מים ביתר יעילות וכדאיות כלכלית. אפשר היום לבצע הסבה משתלמת ואפקטיבית של מערכות תנורי נפט למערכות משאבות חום. פנו לנציג קבוצת סולארי לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ. 

פוסטים קשורים