משאבות חום במזגנים – כיצד פועלות ומה חשוב לדעת

משאבות חום הן תחום הנדסי מקצועי אשר על פי רוב מתייחס לפתרונות חימום מים חכמים, חסכוניים, אקולוגיים ואיכותיים – כמו הפתרונות שאנחנו בסולארי מספקים לחימום תת רצפתי, חימום בריכות שחיה וחימום מי צריכה במערכות מוסדיות. אך מה לגבי מזגנים? האם גם מכשירים אלו עושים שימוש במשאבות חום, ואם כן אז לשם מה וכיצד הן עובדות? זוהי שאלה שאנו נתקלים בה מעת לעת מלקוחותינו, לכן נסביר זאת כאן.

האם במזגן יש משאבת חום?

עד לשנות השבעים של המאה הקודמת, מזגנים כלל לא חיממו אלא רק יכלו לקרר את החלל בהם הם מותקנים. גם כיום זו הסיבה העיקרית שכולנו מחזיקים מזגנים בבתים, אך היום הם גם יודעים לחמם את האוויר (אמנם בצורה לא נעימה, מייבשת ואף לא בריאה ויעילה במיוחד). היום מזגן יודע כמובן גם לחמם, וזאת בכך שהמערכת משנה את מנגנון העבודה הפיזיקלי והמכאני של המזגן בקירור, הופכת את הכיוון וכך נוצר אוויר חם שאפשר לדחוף ליחידה הפנימית בתוך החדר.

תהליך זה של חימום באמצעות מזגן מבוצע, בין היתר, על ידי רכיב קטן שבתעשיית המיזוג נקרא משאבת חום – אך בפועל מדובר על פתרון טכני שונה לעומת משאבות חום מלאות כמו אלו המשמשות לחימום תת רצפתי או חימום בריכות שחייה למשל. בפועל, רכיב “משאבת החום” במזגן פועל גם בקירור האוויר ע”י היחידה, פשוט שבקירור ובחימום כיווני העבודה מנוגדים: בחימום מוציאים חום מהסביבה ומעבירים אותו לאוויר הנפלט לחדר ובקירור מוציאים חום הנמצא בתוך הבית ו”מחליפים” אותו באוויר קר יותר.

משאבות חום

איך משאבת חום במזגן עובדת?

כל משאבת חום, גם מכשיר מלא וייעודי לחימום תת רצפתי וגם הרכיב הקטן הנמצא במזגן ונקרא לעיתים משאבת חום, פועלת לפי עקרונות פיזיקליים בסיסיים ומוכחים. בפשטות, בקירור מנגנון משאבת החום דוחס גז קירור, תהליך הגורר חימום של הגז מעבר לטמפרטורת הסביבה וגם לעיבוי שלו לנוזל, לאחר מכן מעבירים את הגז החם דרך מחליף חום, שם הוא מתקרר לטמפרטורה נמוכה מהסביבה – את הקור שנוצר מעבירים ליחידת המזגן הפנימית וכך מקררים את האוויר בחדר (תהליך דומה מתרחש גם במקרר לדוגמא).

בחימום, התהליך עובד הפוך (בצורה פשטנית לטובת ההסבר הכללי כאן) ונוצר אפקט של חימום האוויר במקום קירור שלו. סוללת הקירור יכולה להפוך את תפקידה לחימום באמצעות שינוי כיוון זרימת חומר הקירור (הגז) ושימוש בשסתום תלת או ארבע כיווני. ישנם טכנאי מזגנים המתייחסים רק לרכיב המאפשר את שינוי הזרימה הזה במזגן כאל משאבת החום ביחידה. במקרים רבים בהם המזגן אינו מחמם, זאת עקב תקלה ברכיב זה.

מבולבלים…? למרות הדמיון בשם, משאבת חום במזגן לא יכולה לספק פתרון הסקה מרכזית

פועל יוצא של ההסבר לעיל על משאבות חום במזגנים גורר לעיתים בלבול בקרב צרכנים ולקוחות. לכן מאוד חשוב להדגיש כי למרות הדמיון בשם בין הרכיב בתוך המזגן שלכם לבין משאבות החום המקצועיות והייעודיות שאנחנו בסולארי משווקים ומתקינים, המשאבה במזגן שלכם ממש לא יכולה לספק פתרון לחימום תת רצפתי או למערכת הסקה מרכזית – אלא רק מנגנון פעולה ליכולות החימום של המזגן.

לצורך חימום תת רצפתי אמיתי, יעיל וחסכוני (או הסקה מרכזית עם רדיאטורים או בריכת שחיה וחימום מי צריכה) יש צורך במערכת ייעודית ומקצועית של משאבת חום נפרדת וגדולה וכל יתר רכיבי המערכת הספציפיים. מבבלי להיכנס לעומקם של דברים, נציין כי יש בשוק פתרון המשווק כביכול פתרון של חימום תת רצפתי על בסיס שימוש בתשתיות המזגן הקיים בבית – זהו אינו פתרון מומלץ מבחינה הנדסית, טכנית, אנרגטית ואף לא מבחינה בטיחותית וחברת סולארי לחלוטין אינה מיישמת “אלתורים” שכאלו על גבי מזגנים.