חימום בתים – מה האפשרויות שלכם?

החורף הישראלי אמנם אינו חריף וקשוח כמו במדינות אחרות ברחבי העולם, אך בהחלט קר אצלנו בחודשי החורף ובנוסף, שינויי האקלים מביאים גם ליותר ימי גשם ולחוסר יציבות במאפייני החורפים בישראל. כך שכל בית ובכל אזור, צריך פתרון חימום מתאים. במציאות הטכנולוגית, צרכנית ואנרגטית כיום, קיימים בשוק הכי הרבה פתרונות חימום בתים לעומת העבר – נסביר פה אודות האפשרויות השונות והמשמעויות שלהן. 

משוואת השילוב האופטימאלי בין יעילות לבין חימום נעים וכיפי

בבואנו לסקור את הנושא של חימום בתים ואת האפשרויות השונות הזמינות לכם, כל הזמן צריך לשים לב גם למשוואה חשובה. כוונתנו היא למשוואה היוצרת את האיזון האופטימאלי בין יעילות אנרגטית וכלכלית של אמצעי החימום הנבחר לבין איכות החימום והיותו נעים, כיפי ואפילו מפנק.
רק דרך הכנסת משוואה זו למכלול השיקולים שלכם, תוכלו להגיע להחלטה המושכלת והמלאה ביותר לגבי פתרונות חימום בתים.
המשמעות של משוואת יעילות החימום לעומת איכות וההנאה מהחימום היא שאתם רוצים לבחור ולהתקין מערכת חימום לבית שמצד אחד לא תהיה יקרה מאוד להתקנה ותאפשר הפעלה יעילה כלכלית ואנרגטית, כאשר מצד שני על המערכת גם לספק חימום נעים, יעיל וכזה המאפשר שהות נוחה וכיפית בחלל. הרי אין ממש טעם לחמם בצורה זולה, אם בפועל אתם סובלים בכל רגע נתון בו החימום שלכם מופעל.
בנוסף, ניתן להכניס למשוואה זו גם את אלמנט הבטיחות והשקט הנפשי בהקשר לפתרון חימום הבית שבו בוחרים. כי אתם גם לא רוצים חימום שיהיה נעים לשהות בקרבתו אבל אשר יוצר סיכון משמעותי לשריפה, כוויות או התחשמלות.
זהו, מבטיחים שאנחנו מפסיקים לדבר על משוואות עכשיו ועוברים לסקור את הפתרונות הקיימים של חימום בתים.

אפשרויות למערכות חימום בתים

נסקור, בקצרה ועם תיאור תמציתי של המהות והיתרונות והחסרונות, את האפשרויות העיקריות הזמינות לכם לחימום הבית בחורף:

  • מזגן: הפתרון הנפוץ בהמון בתים ודירות בישראל. בהחלט פתרון החימום הכי זול לתפעול מבחינת צריכת חשמל ובכל הבתים בפועל מותקן מזגן לקירור בקיץ. אבל, חימום עם מזגן מאוד מייבש את האוויר, אינו יעיל לכל החלל, מסחרר בחדר חיידקים ווירוסים והוא מאוד לא נעים.
  • תנורים חשמליים / רדיאטורים: פתרון נקודתי, נייד ומבוסס חשמל לחימום חדרים. תנורי סלילים, רדיאטורים חשמליים ניידים, תנורי אינפרא-אדום, תנורי הלוגן ושאר מוצרי תנורי חימום חשמליים. אלו מאוד לא יעילים לחימום חללים, צורכים המון חשמל ויקרים להפעלה ובמקרים רבים מאוד מסוכנים מאוד מבחינת סכנת אש ו/או התחשמלות. 
  • הסקה מרכזית מבוססת סולר/גז: תנור דלק המחמם מים המוזרמים לצנרת תת רצפתית או לרדיאטורים חיצוניים (או מפזרי חום עם אוויר המחומם עם תנור גז). חימום נעים, אבל הפעלה יקרה מאוד, זיהום אוויר משמעותי, תלות באספקת דלק, יעילות אנרגטית נמוכה וכמובן סכנת שריפה ועשן. 
  • חימום תת רצפתי חשמלי / הסקה מרכזית חשמלית: גופי חימום תת רצפתיים חשמליים או מקרני חום חשמליים בחדרים. חימום די נעים וכיפי, אבל לא מאוד יעיל אנרגטית ומאוד יקר להפעלה לאורך זמן. 
  • אח עצים / קמין פלט: חימום מבוסס שריפת עצים או פלטים (שבבי עץ דחוסים). כיפי, נעים אבל לא מאוד יעיל אנרגטית, יוצר תלות באספקת חומר בעירה וכמובן יוצר המון זיהום אוויר בסביבה וגם בתוך הבית, של עשן וחלקיקים מזהמים ומסוכנים בריאותית. 
  • הסקה מרכזית עם רדיאטורים ומשאבת חום: משאבת חום המחממת מים בתהליך פיזיקלי חכם ומאוד יעיל אנרגטית, המים מוזרמים לרדיאטורים בחדרי הבית. נעים, מפנק, הרבה יותר יעיל אנרגטית וכלכלית מהסקה מבוססת שריפת דלקים. החימום נובע מנקודה מרכזית בחלל והוא פחות אחיד. 
  • חימום תת רצפתי מבוסס משאבת חום ומים חמים: השארנו את הטוב ביותר לסוף… מערכות חימום אלו משתמשות בחימום מים ע”י משאבת חום חדשנית ומאוד יעילה וחסכונית באנרגיה, מותקנת מחוץ לבית ועובדת על חשמל בלבד. המים החמים מסוחררים בצנרת תת רצפתית מיוחדת וכך נוצר חימום אחיד, מאוד יעיל אנרגטית והכי מפנק וכיפי שיש. מגוון אפשרויות שליטה ובקרה על הפעלת המערכת והתאמה אישית. השיטה עם הערך הכי גבוה והשילוב האופטימאלי בין יעילות אנרגטית וכלכלית לבין חימום נעים, איכותי ומפנק. השקעה משתלמת ויוקרתית לבית הפרטי שלכם.

בנוסף, עם מערכות חימום בתים חדשניות מבוססות משאבת חום ומים חמים, אפשר גם לחמם בריכות שחייה פרטיות, מתקני ג’קוזי וספא ביתיים וגם לקבל מים חמים כגיבוי לדוד השמש בחודשי החורף. מערכת מנצחת, מפנקת, יעילה, חסכונית ואמינה!

פוסטים קשורים