מערכות חימום – מאז ועד היום

חימום תת רצפתי הוא אחד מפתרונות החימום הנעימים ביותר לבית. הוא מותקן מתחת לרצפה ופועל על ידי פריסת מערך צינורות מים חמים, או לחלופין גופי חימום חשמליים. מתחת למערך הצינורות ישנה שכבת בידוד תרמי, מה שהופך את החימום לפתרון מאוד נעים, מפנק ויוקרתי. 

כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות מאוד בתחום, כך שפתרון חימום זה מאוד חסכוני ומציע יתרונות רבים: כמו אסתטיקה, בטיחות, התאמה לשוק הפרטי והמוסדי, חיסכון באנרגיה, התאמה אישית ועוד. יתרונות אלו גלויים לעין כיום, כמו שהיו גלויים לאורך ההיסטוריה ולכן ישנן עדויות לשימוש במערכות חימום תת רצפתיות כבר לפני אלפי שנים.

המצאת הקמין

בעת העתיקה וכן בימי הביניים אמצעי החימום העיקריים היו על ידי אש גלויה. כדי להתחמם היה נהוג לשבת סביב מדורת השבט כאשר עם הזמן נהגו להקיף את האש בלבנים בשלושה צדדים ולכסות אותה בצלחת ברזל. בשנת 1735 עוצב לראשונה תא בעירה סגור על ידי אדריכל צרפתי בשם פרנסואה דה קיווייה. בשנת 1742 אדם בשם בנג’מין פרנקלין רשם פטנט על תנורים עם דלתות מתכת מתקפלות. אולם הרבה לפני שהומצא הקמין הייתה עוד שיטת חימום נעימה ובטוחה, שיטה שנעשה בה שימוש במרחצאות ובבתים של עשירים.

עדויות לחימום תת רצפתי ברחבי העולם לאורך ההיסטוריה

חימום תת רצפתי באימפריה הרומית

כמעט בכל שטחי האימפריה הרומית נמצאו שרידים לשימוש במערכות חימום תת רצפתי. החימום שימש לחדר שנקרא קלדאריון, שזהו החדר החם בבית המרחץ. לחדר החם הייתה רצפה כפולה ובמפלס של הרצפה התחתונה בערה אש. האש יצרה אוויר חם שעבר ברווח שבין הרצפה התחתונה לעליונה ויצא מהחדר דרך ארובות ייעודיות שמוקמו בקירות החדר וחיברו בין הרצפה לגג. מהארובות יצא החוצה גם העשן. כתוצאה מכך גם הקירות בחדר היו מחוממים. מערכת זו הותקנה גם בבתי מגורים של עשירים, אך רק במקרים נדירים. בבית שאן לדוגמה ניתן לבקר בבית מרחץ רומי ולחזות במעברי האוויר החם. 

חימום תת רצפתי בעולם המוסלמי 

מערכות חימום תת רצפתיות נצפו גם בסוריה ובמקומות אחרים והן נבנו על ידי מהנדסים מוסלמים. יש לציין שהשיטה של המהנדסים המוסלמים הייתה הרבה יותר משוכללת מהשיטה הרומית: שם המעבר של האוויר החם נעשה באמצעות צינורות שמוקמו מתחת לרצפה. 

חימום תת רצפתי בקוריאה

בקוריאה ישנן עדויות לשימוש במערכות חימום תת רצפתיות כבר מלפני 2000 שנה. המערכת הקוריאנית נקראת אונדול והיא כוללת תנור שממוקם במפלס התחתון של רצפת הבית. אותו התנור משמש גם לבישול ואפייה לעיתים והוא צמוד למעברי אוויר שנמצאים מתחת לרצפה מוגבהת. מצדו האחר של האזור המחומם ורחוק מהתנור נמצאת ארובה. יש לציין כי גם כיום נבנים בבתים בקוריאה הדרומית שעושים שימוש בשיטת חימום מסורתית זו. 

מערכת החימום התת רצפתי של היום

כיום מערכת החימום התת רצפתי מאוד מתקדמת ומבוססת על טכנולוגיות מתקדמות, מה שמוביל לחימום נעים ולחיסכון באנרגיה ובכסף. מערכות החימום הביתי של היום אינן מבוססות על אש חיה וגם לא על סולר או גז, אלא על מים. מערכות אלו מיוצרות על ידי המותגים המובילים בעולם ומציעות מודל פעולה אמין, חדשני וגם מאוד חסכוני. מתחת לריצוף פורסים לאורך הבית צינורות שמעבירים בתוכם מים חמים ואלו מחממים את הרצפה ומשם את כל הבית. בנוסף אפשר לשלב גם אלמנטים נוספים למערכת כמו מחמם מגבות ורדיאטורים ואף לחמם באמצעותה בריכת שחיה, ג’קוזי ועוד.

חברת סולארי נחשבת למובילה בתחום החימום התת רצפתי ושמחה לספק לכם מוצר איכותי, בטיחותי ויוקרתי לחימום הבית, שיעילותו בחימום חללים מסוגים שונים ידועה כבר משחר ההיסטוריה. לפרטים נוספים צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!