הסקה ביתית בגז – בעד או נגד?

בהקשר לתחום האנרגיה בישראל, השנים האחרונות בהחלט היו שנים בסימן של גז טבעי, זאת בעיקר לנוכח תגליות הגז העצומות לחופי ישראל. ואכן בישראל נעשה שימוש הולך וגובר בגז טבעי, גם לצרכים תעשייתיים כמו הפקת חשמל והפעלת מערכות תעשייתיות במפעלים שונים וגם במגזר הביתי לבישול, חימום מים וגם מערכות הסקה. הגז אמנם מציע יתרונות על פני דלקי מאובנים אחרים, אך הוא לחלוטין לא חף מחסרונות, כאן נתמקד בשיקולי “בעד ונגד” של הסקה ביתית בגז. 

אם אתם עומדים לפני בניית בית חדש, לפני שיפוץ מסיבי בביתכם או שאתם פשוט מחפשים את פתרון ההסקה המרכזית הכי יעיל, איכותי ומשתלם כלכלית ותפעולית, התוכן הבא בדיוק בשבילכם – מטעם המקצוענים של חברת סולארי, החברה המובילה במערכות הסקה מרכזית, חימום תת רצפתי ופתרונות חימום מים מוסדיים ופרטיים. 

מהי הסקה מרכזית בגז?

לפני כניסה לעומקם של שיקולי בעד ונגד מערכת הסקה מרכזית מבוססת גז, נסביר מהי בכלל הסקה ביתית בגז. 

מערכת הסקה מרכזית ביתית מבוססת גז כוללת יחידה חיצונית כלשהי אשר מחממת מים לטמפרטורות גבוהות, ע”י שריפת גז פחמימני מעובה (כמו גז בישול בכיריים). המים החמים מסוחררים במערכת צנרת ייעודית, תת רצפתית או ברדיאטורים המותקנים על קירות החדרים השונים, זאת כדי לחמם את חלל הבית. יש גם הסקה ביתית בגז הכוללת תנורי גז המחממים אוויר המפוזר בחללי הבית באמצעות מפזרי חום או מקרני חום ייעודיים. 

בנוסף, יש פתרונות חימום ביתיים של קמינים שבהם משתמשים בתשתית גז להבערת פלטים (שבבים) מיוחדים מעץ. פחות מזהם מקמין עצים סטנדרטי אך עדיין כולל שריפת חומר אורגני ופליטת חלקיקים מזהמים לאוויר. 

למערכות אלו יש כמובן צורך בתשתית גז מסיבית מבחינת קיבולת גז (בלונים גדולים או צובר גז תת קרקעי) ויכולת שריפת הגז בהתאם לגודל הבית המחומם. 

שיקולי בעד ונגד הסקה ביתית בגז

מערכות הסקה מרכזיות מבוססות גז, בין אם לחימום מים לחימום תת רצפתי או רדיאטורים חיצוניים ובין אם לחימום עם מפזרי חום, בהחלט מספקות חום נעים ומפנק יותר לעומת חימום במזגן וזהו גם פתרון הרבה יותר נוח ומקיף משימוש ברדיאטורים ניידים, מפזרי חום ושאר פתרונות ניידים/זמניים לחימום החדרים השונים בביתכם. אבל חשוב להדגיש שכיום מדובר על פתרון שכולל הרבה חסרונות וגם על פתרון הסקה ביתית שהוא פשוט לא היעיל ביותר אנרגטית וכלכלית. נסביר. 

בגזרת ה”בעד” להסקה ביתית בגז, אפשר לציין שמדובר על חימום נעים ואחיד יותר לעומת מזגן או פתרונות נפוצים אחרים. ההפעלה נוחה ואלגנטית במערכת מרכזית אחת ויש היום מערכות עם שליטה ובקרה מתקדמות. 

מצד שני, שיקולי ה”נגד” למערכות הסקה מרכזית ביתית בגז כוללים למשל:

  • זיהום אוויר ישיר כתוצאה משריפת הגז לחימום – עשן ופליטת מזהמים לאוויר. 
  • סיכון בריאותי לאור פליטת חלקיקים מזהמים לאוויר משריפת הגז.
  • סיכון בטיחותי גם מאלמנט שריפת הגז לחימום וגם כי הטמפרטורה של המערכת גבוהה ומציבה סיכון לכוויות ולהתלקחות. 
  • למרות תגליות הגז, הגז בישראל עדיין יחסית יקר ולכן לא מדובר על פתרון ההסקה המרכזית המשתלם ביותר  מבחינת עלות. 
  • אפילו אם מדובר על חימום תת רצפתי מבוסס מערכת שריפת גז, יש היום פתרונות יעילים יותר אנרגטית ולכן גם כספית. 

הסקה מרכזית עם משאבת חום – החלופה החסכונית, האקולוגית והיעילה יותר

ראינו שהסקה ביתית בגז כוללת לא מעט חסרונות שרצוי לא להתעלם מהם, במיוחד כאשר יש לכם חלופה טובה ומשתלמת יותר מכל בחינה! מערכת הסקה מרכזית ביתית מבוססת משאבת חום – בחימום תת רצפתי או הסקה מרכזית ברדיאטורים חיצוניים – היא פתרון יעיל יותר אנרגטית, נעים יותר מבחינת איכות החימום, בריא יותר ללא שריפת דלקי מאובנים, בטיחותי יותר כי אין שריפת חומר והטמפרטורה של המים נמוכה יותר וכמובן גם משתלם יותר כלכלית לתפעול. אלו מערכות מבוססות חשמל, יעילות וחסכוניות מאוד. 

רוצים לשמוע עוד על יתרונות מערכות ההסקה של קבוצת סולארי? מעוניינים לקבל הצעה למערכת חימום מבוססת משאבת חום? פנו אלינו היום ונגיע לפגישת ייעוץ אצלכם בבית.