איך להקים בריכה בבית

בריכה בבית היא פינוק אמיתי ושדרוג אדיר לאיכות החיים שלכם. יותר ויותר ישראלים – ממש לאו דווקא מהאלפיון העליון – בוחרים להקים בביתם בריכת שחייה של ממש, בנויות או מותקנות בצורה חפורה. תהליך הקמת בריכה בבית כולל כמה שלבים טכניים והנדסיים וגם קבלת אישורים מתאימים מהגורמים הרשמיים הרלוונטיים – אך זהו בהחלט תהליך שניתן לצלוח אותו ולעבור אותו בצורה יעילה – המדריך הבא יעזור לכם בתהליך להגשמת החלום!

נציין מראש שאנו עוסקים כאן בבריכות פרטיות בנויות או יצוקות (למשל: בטון, פאנלים בחיפוי PVC או פיברגלאס מצופה אפוקסי), בריכות חפורות המותקנות במיקום ייעודי בתוך הקרקע ומגיעות לגובה הגינה. אלו הבריכות הכי איכותיות, מפנקות ועמידות וגם רק בריכות “מוצקות” וחזקות כאלו ניתן למשל לחמם בצורה יעילה, בטיחותית וחסכונית כדי ליהנות משחייה גם בחודשים הקרירים. בשנים האחרונות יש פופולאריות גדולה לבריכות עיליות-זמניות המונחות על הקרקע ועשויות יריעות PVC או חומר פלסטי אחר ומותקנות בעזרת עמודי תמיכה – אלו אינן דורשות היתרים או תהליך הקמה מורכב, אך הן משמעותית פחות עמידות, אי אפשר לחמם אותן בצורה יעילה ובטיחותית והן פחות אסתטיות מבריכה חפורה בנויה.

בריכה ביתיתתכנון ואישורים עבור בריכה ביתית

אחרי שהחלטתם שאתם מגשימים את חלום הבריכה הביתית שלכם ושאתם הולכים על זה, מגיע שלב התכנון וקבלת האישורים הרלוונטיים. קצת בירוקרטיה והתעסקות, אבל אתם לגמרי מסוגלים לעבור את זה וזהו שלב אחד בדרך לבריכה המפנקת בחצר הבית.

עליכם לבחור קבלן שיקים את הבריכה בפועל, רצוי כמובן קבלן בעל ניסיון ואפילו התמחות בבניית בריכות שחייה ביתיות – חפורות ויצוקות מבטון, מפאנלים מוכנים המצופים ביריעות PVC, מיציקות פיברגלאס וציפוי אפוקסי או כל שיטה מוכרת ועמידה אחרת בהתאם להעדפות, לתנאים ההנדסיים ולתקציב שלכם. יחד עם קבלן, לרוב מומלץ לבחור אדריכל שיתכנן את הבריכה ואת סביבתה.

עכשיו צריך להגיש למוסדות התכנון הרלוונטיים למקום מגוריכם תכנית מפורטת כדי לקבל היתר בנייה. האדריכל יכין תכנית אדריכלית ובנוסף מהנדס בניין ומהנדס אינסטלציה יבנו תכנית הנדסית המתאימה לצרכי הבריכה שלכם ועומדת בדרישות החוק והרשות המוניציפלית.

תהליך קבלת היתר הבנייה כולל הגשת גרמושקות לוועדה המקומית, מדידות בשטח ושאר אישורים ואלמנטים פרטניים – כאשר לאחר כמה חודשים אתם אמורים להיות עם ההיתר המיוחל שיאפשר לכם להתחיל לעבוד.

אנשי מקצוע רלוונטיים להקמת בריכה בבית

באופן כללי, תמיד כדאי לעבוד רק עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון מקצועי ספציפי בבריכות פרטיות. לצד אדריכל לתכנון הבריכה, קבלן ביצוע ומהנדס אינסטלציה, ישנם שורה של אנשי מקצוע שיהיו מעורבים בתהליך ההקמה – בעיקר אם מדובר על בריכת בטון בנויה. אם אתם מקימים בריכה המגיעה לביתכם מוכנה מראש ו”רק” יש להתקינה בחפירה הייעודית לה, יתכן ותזדקקו לפחות אנשי מקצוע.

אנשי המקצוע הרלוונטיים לתהליך הקמת הבריכה שלכם כוללים למשל:

  • חשמלאי לכל מערכות החשמל הרלוונטיות לציוד תפעול הבריכה שלכם, לתאורה וכן הלאה.
  • קונסטרוקטור / מהנדס בניין: לתכנון עובי קירות הבריכה, תמיכות, עובי הרצפה, חומרים, כמויות וכיוצא באלו.
  • מודד: לביצוע מדידות בשטח המיועד לבריכה – לוודא שהבריכה בתוך המגרש שלכם, חישובים הנדסיים שונים, מדידות לטובת היתר הבנייה וכל מה שצריך למדוד לפרויקט מורכב כזה.
  • רצף: אם אתם מקימים בריכת בטון בנויה, כנראה שהגימור שלה יהי בריצוף בריכות ייעודי, מה שמצריך רצף מנוסה בעבודות אלו.
  • טייח לגימור אלמנטים שונים בבריכה ובסביבת הפרויקט כולו.
  • מעצב נוף וקבלן גינון – להשלמת עיצוב ובניית הגינה לאחר הקמת הבריכה.

יש לציין כי בניית בריכה בנויה בבית מוסיפה לחישוב הארנונה שלכם לרשות המקומית. בנוסף, לא אחת יש צורך לשלם גם היטל השבחה כדי לקבל היתר בנייה לבריכה פרטית.

הקמת בריכה בפועל

קצרה היריעה לפרט כאן בצורה מקיפה את כל תהליך ההקמה של בריכה בנויה בבית – תהליך מורכב הכולל כמה שלבים ומחייב מקצועיות חסרת פשרות של קבלן הביצוע. שלב זה הוא הקריטי ביותר מבחינת עמידות ואיכות הבריכה שלכם. ראשית יש לחפור את המקום בו תהיה הבריכה, לפי תכנון הנדסי ואדריכלי מפורט ותוך התחשבות בשלל המערכות שצריכות להיות מותקנות יחד עם מבנה הבריכה (צנרת, חשמל, תאורה). חשוב מאוד לבצע איטום איכותי מאוד לקרקע ורצפת הבריכה – לרוב עם בטון שחייב להיות באיכות מעולה ובגימור מושלם כדי למנוע סדקים ונזילות עתידיות.

תשתיות החשמל והצנרת מותקנות לפני התקנת/בניית הבריכה עצמה. כעת אפשר לצקת את מבנה הבריכה או להתקין בריכה שהוכנה מראש בבנייה מתועשת – כולל התקנות חשמל וצנרת רלוונטיות תוך כדי התהליך. לאחר שלב זה מבצעים בדיקה לאיטום הבריכה – למשל לפחות 3 ימים ולפני איטום סופי של הבריכה ויישום גימורים. לאחר אישור אטימות, מבצעים את הגימור – בריצוף וטיוח, בחיפוי הרלוונטי או כל פתרון מתאים אחר.

לאחר שהבריכה עצמה בנויה ומוכנה, עוברים להתקנת כל המערכות ההיקפיות: מערכת סחרור, סינון וחיטוי המים, תאורת בריכה, חשמל לכל מערכות הבריכה, התקנת כיסוי נגלל לבריכה, חיבור מערכת החימום לבריכה וכן הלאה – בצורה בטיחותית, מקצועית וייעודית.

להתקין מראש מערכת לחימום הבריכה

המלצה חשובה ומשדרגת מאוד בהקשר של הקמת בריכה בבית היא להתקין מראש מערכת עבור חימום בריכה. זה מאפשר להאריך משמעותית את עונת הרחצה שלכם וכל תוכלו לבלות בבריכה גם בחודשים הקרירים יותר, במים חמים וכיפיים – כאשר בבריכות מקורות אפשר גם לחמם ולשחות כל השנה!

כיום, הפתרון היעיל ביותר כלכלית, אנרגטית וסביבתית לחימום בריכות שחייה הוא שימוש במערכות של משאבות חום, אשר באמצעות תהליך פיזיקלי חכם ומשוכלל – מבוסס חשמל בלבד וללא שריפת דלקים – מחממות את המים ומספקות לכם מי בריכה בטמפרטורה מדויקת ויציבה, בעלויות הפעלה זולות משמעותית לעומת כל חלופה אחרת.

חברת סולארי מתמחה בפתרונות חימום מים מתקדמים וחסכוניים, בדגש על מערכות משאבות חום לחימום בריכות שחייה, חימום תת רצפתי, מערכות הסקה וחימום מי צריכה למבנים מוסדיים – עם אינספור התקנות מוצלחות של מערכות לחימום בריכות, ביתיות וציבוריות, בכל רחבי ישראל.