מהו מחמם מים היברידי?

בתחום חימום המים, בשנים האחרונות ניתן לשמוע יותר ויותר את המונח מחמם מים היברידי, מונח “טרנדי” המעלה אסוציאציות של חדשנות ושל התקדמות בחימום מים. אך מה בפועל המשמעות של זה ומה בכלל היברידי כאן? נסביר על פתרונות הקיימים בשוק העולמי ואשר ניתן לכנותם היברידיים – כאשר באופן כללי מדובר על מוצרים ופיתוחים לחימום מים המיועדים לספק ביצועי חימום טובים ואמינים, על בסיס טכנולוגיות חימום שונות ועם ערך מוסף של חיסכון באנרגיה ובעלויות הפעלה ושימוש.

מה היברידי כאן?

כאשר מדברים על מחממי מים היברידיים, אז הכוונה היא – כמו ברכבים היברידיים – למערכות חימום מים העושות שימוש בלפחות שתי טכנולוגיות או שיטות חימום כדי לספק לכם מים חמים בהתאם לצרכים שלכם, בין אם זה חימום מי הצריכה לברזים ולמקלחות ובין אם זה מים חמים למערכות הסקה מרכזיות או מערכות חימום תת רצפתי.

מההסבר לעיל, אתם בטח כבר אומרים לעצמכם שבעצם גם דוד השמש הישראלי הוותיק והמוצלח הוא אמצעי חימום מים היברידי – כי הוא מחמם את המים גם באמצעות קולטי השמש וגם באמצעות הפעלת גוף חימום חשמלי בעת הצורך. זו קביעה בהחלט נכונה, אך היא גם פשטנית ומתייחסת לטכנולוגיה הנמצאת בשימוש כבר שנים רבות בשוק. היום יש פתרונות נוספים, חדשים ולעיתים אף יעילים יותר לעומת המערכת ההיברידית הוותיקה והמוכחת של דוד השמש (בימים נטולי שמש כמובן).

דוגמאות למחממי מים היברידיים

יש יישומים רבים שאפשר להכליל תחת הקטגוריה של מחמם מים היברידי, דוגמאות אלו כוללות למשל:

  • יש בתים או מבנים מוסדיים אשר בהם מותקנת על גבי צנרת מי הצריכה החמים מערכת חשמלית לחימום נקודתי ומיידי של המים העוברים בצנרת, גם אחרי מערכת של דוד שמש (מה שנקרא לעיתים “אטמור”, שהוא שם מקצועי למותג ספציפי). מערכות אלו היברידדיות כי הן יכולות להיכנס לפעולה רק עם הטמפרטורה בקו המים לא מגיעה לסף מתוכנת מראש.
  • קיים בשוק הישראלי פתרון שלעיתים משווק בתור מחמם מים היברידי. מוצר קטן המותקן מחוץ לדוד שמש (או גם דוד חשמלי למעשה) ומחמם את המים בעזרת גוף חימום חשמלי לטמפרטורה הרצויה. המטרה היא למנוע נזקי אבנית לגוף החימום בתוך הדוד, להשיג חימום מים יעיל, מהיר וזול יותר (לעומת הפעלה חשמלית של הדוד עצמו) ולצמצם עלויות והתעסקות של אחזקה, טיפולי אבנית וכן הלאה. פתרון זה נקרא “היברידי” משום שהוא מספק תוספת חימום חשמלי לדוד שמש.
  • פתרון חימום מים היברידי הנמצא בשימוש רב בחו”ל (למשל בארה”ב) ואשר עושה גם צעדים מסוימים בישראל, הוא מערכות היברידיות הכוללות משאבת חום לחימום מים בתוספת של דוד חשמלי. מערכת כזו מספקת חימום מים בצורה יעילה מאוד כלכלית ואנרגטית לעומת מיכלי חימום חשמליים בלבד. משאבת החום לוקחת את החום מהסביבה ומעבירה אותו למיכל אגירת המים החמים, כך מושג חימום יעיל וזול מאוד לעומת שימוש בלעדי בחשמל. אפשר להתקין מערכות אלו במיקום פנימי, כולל שאיבת אוויר חם מתוך הבית, העברתו למחמם המים והוצאת אוויר קריר יותר ועם פחות לחות לחדר אחר בבית.

בהקשר למוצרי ומערכות חברת סולארי לחימום תת רצפתי, הסקה מרכזית, חימום בריכות שחייה ומערכות חימום מים מוסדיות, מחממי מים היברידיים יהיו מערכות אשר גם מספקים מים חמים לצנרת התת רצפתית (למשל) אך גם לצורך חימום של מי הצריכה לבית – יחד או כגיבוי לדוד שמש לפעמים. זהו פתרון אפשרי וקיים, אך עליו להתבצע בחכמה וביעילות כדי לא לפגוע ביעילות ובחסכוניות מערכת ההסקה המרכזית (עובדת על טמפרטורה נמוכה יחסית) רק כדי לחמם יחסית מעט מים לטמפרטורות גבוהות יותר.

רוצים לשמוע עוד על מחממי מים היברידיים ועל פתרונות חכמים ומתקדמים אף יותר לחימום מים? פנו היום לנציג חברת סולארי ונגיע אליכם לפגישת ייעוץ.