עתידה והשפעתה של האנרגיה הסולארית על חיינו

ניצול אנרגיה סולארית למטרותיו של האדם הוא משהו הנמצא איתנו כבר שנים רבות מאוד, מחימום מים בדוד השמש על הגג שלכם ועד הפקת חשמל בטכנולוגיות חדישות ומתקדמות. אך בכל זאת אנו, כלל חברת בני האדם, עדיין לא מנצלים דיו את האנרגיה הסולארית ואת היתרונות הכלכליים, הסביבתיים והחברתיים שלה. מהו אם כך עתידה של האנרגיה הסולארית וכיצד היא משפיעה ותוכל להשפיע בעתיד על חיינו – נצא יחד למסע קטן לעבר העתיד.

השפעות קיימות ופוטנציאליות משימוש באנרגיה סולארית לייצור חשמל ויישומים נוספים

  • חיסכון כספי למשקי בית: דרך שימוש באנרגיה סולארית ניתן להשיג חיסכון כספי משמעותי עבור משקי בית, בישראל כמו גם ברוב העולם. חיסכון כספי זה יכול לבוא לידי ביטוי דרך מערכות פוטו-וולטאיות (פאנלים סולאריים) להפקת חשמל המותקנות על גגות בתים לייצור חשמל – לצריכה עצמית זולה ונקייה או ליצירת רווח דרך מכירת החשמל לרשת החשמל הארצית. כמו כן, ניצול אנרגיה סולארית לחימום מים גם יוצר ויכול ליצור עוד חיסכון כספי למשק בית פרטי. 
  • חיסכון כספי למשק: בסופו של דבר, ייצור חשמל ממקור מתחדש ונקי כמו אנרגיה סולארית משיג חיסכון כספי למשק הלאומי. כאשר יותר ויותר חשמל מיוצר ממקור מתחדש, נקי וכזה שהוא למעשה חינמי למעט ההשקעה במערכת עצמה, בטווח זמן של כמה שנים ההוצאה הלאומית על אנרגיה יכולה לרדת, לצד כמובן חיסכון כספי מהפחתת זיהום והפחתת רכישת דלקי מאובנים.
  • צמצום פליטות גזי חממה וזיהום סביבתי: אנרגיה סולארית היא כמובן מקור אנרגיה מתחדש ונקי, לכן השפעה ישירה על חיינו דרך ניצול מקור אנרגטי זה היא ההשפעה החיובית על איכות הסביבה – במאקרו ובמיקרו. מעבר לאנרגיות מתחדשות יקטין את פליטת גזי החממה ועשוי לתרום לצמצום השפעות ההתחממות הגלובלית. כמו כן, מעבר לאנרגיה סולארית על פני אנרגיה מדלקי מאובנים (פחם, נפט וגז) יפחית משמעותית את הזיהום והפגיעה הסביבתית, עבור כל אחד מאיתנו וברמה הלאומית והבינלאומית.
  • תרומה לבריאות: כהמשך לסעיף הקודם, הגברת השימוש באנרגיה סולארית לצרכי הפקת חשמל וחימום מים יתרום ישירות לבריאות האדם – בעיקר הודות להפחתה דרסטית בפליטת מזהמים וחומרים מסוכנים לאוויר דרך תהליכי הפקת חשמל ואנרגיה מבוססי דלקי מאובנים. 
  • הבאת חשמל לאזורים קשים ונחשלים: סעיף זה אולי פחות רלוונטי לישראל אלא יותר למדינות מתפתחות. ייעול הפקת החשמל מאנרגיה סולארית יכול להיות מהפכה של ממש עבור אוכלוסיות בפריפריות חברתיות וכלכליות באזורים נחשלים, אוכלוסיות שעד היום חיות ללא אספקה סדירה ויעילה של חשמל. זה יוביל לשינוי חיובי אדיר באיכות חייהם, בגישה שלהם למים נקיים, לרפואה, לאינטרנט, למיכון חקלאי ועוד שלל יתרונות.

מערכות חימום למרכזי ספורט

מה צופן העתיד? האם נראה שימוש גובר באנרגיה סולארית?

התשובה הפשוטה והמהירה היא שפשוט אין לאנושות ברירה אלא לשפר את יכולת הניצול של הפקת חשמל מאנרגיה סולארית – לאור ההשפעות השליליות של הסתמכות כמעט בלעדית על דלקי מאובנים. התשובה המורכבת יותר היא שבעתיד אנו בהחלט צפויים לראות שימוש הרבה יותר גדול ומשמעותי באנרגיה סולארית לצורך הפקת חשמל, חימום מים ואולי יישומים נוספים. הטכנולוגיה כל הזמן מתפתחת ומשתפרת מבחינת נצילות (כמה חשמל אפשר להפיק מיחידת אנרגיה סולארית) ומבחינת עלות ייצור המערכות הסולאריות השונות. 

כבר היום יש מדינות ומקומות שחווים מהפכה של ממש בזכות ניצול אנרגיה סולארית, מגמה שרק תלך ותגדל, לצד שימוש בעוד שיטות הפקת חשמל ואנרגיה ממקורות מתחדשים ונקיים

נציין כי לצד התפתחות טכנולוגית מהותית שמתרחשת כיום ואשר חייבת לצבור עוד תאוצה בכל העולם בהקשר לפיתוחים וחידושים בניצול אנרגיה סולארית לצרכי הפקת חשמל, ממשלות העולם וגופים עסקיים חייבים לקחת את העניין ברצינות ולשים אותו גבוה בסדרי העדיפויות הלאומיים והגלובליים, כי רק כך ייווצר שינוי אמיתי, משנה סדרי עולם ובר קיימא במלוא מובן המילה.

מה יקרה אם לא?

לצד הרבה אופטימיות והאמונה הבסיסית כי תחום האנרגיה הסולארית רק יילך ויגדל ויתפתח ויהפוך ליעיל וזול יותר – יש לקחת בחשבון את התרחיש השלילי של מה יקרה אם לא נפעל כך, אם העולם ישאיר את האנרגיה הסולארית והאנרגיות המתחדשות על “אש קטנה” וימשיך לשרוף דלקים מזהמים כדי להשביע את תאבון האנרגיה הבלתי פוסק שלנו. בתרחיש זה רמות הזיהום יעלו משמעותית, בריאות האדם תיפגע, ההתחממות הגלובלית תאיץ ותחמיר, אזורים שלמים ייהפכו לבלתי ניתנים למגורים, אוכלוסיות שלמות יישארו ללא מקורות אנרגיה זמינים, מחירי המזון יעלו ועוד שלל תופעות שליליות.