רדיאטורים להסקה ביתית – יתרונות וחסרונות

בכל הנוגע למערכות הסקה מרכזיות לבית (שלא באמצעות מזגנים), על פי רוב ישנן שתי שיטות עיקריות שדרכן החום יוצא ומתפזר ברחבי הבית – רדיאטורים הפרוסים בחדרי הבית או מערך של חימום תת רצפתי מבוסס צנרת מים חמים במקרה היעיל והחסכוני או גופי חימום חשמליים במקרה הפחות יעיל ופחות חסכוני. יתרה מזאת, מערכות הסקה ביתיות ישנות יותר, לרוב יתבססו על רדיאטורים והעברת שמן או מים מחוממים בצנרת – זאת כי מערכות תת רצפתיות הן תוספת יחסית חדשה לשוק הישראלי. נסקור את היתרונות והחסרונות של הסקה ביתית באמצעות רדיאטורים.

חברת סולארי מתמחה בפתרונות הסקה מרכזית וחימום מים, לחברה ניסיון עשיר בהתקנת מערכת הסקה חדשות וכמו כן בהסבת מערכות ישנות לעבודה על בסיס מכשור חדיש, יעיל וחסכוני יותר (משאבות חום). סולארי מייבאת, מייצרת, משווקת, מתקינה ומשרתת אינספור מערכות פרטיות ומוסדיות בכל רחבי הארץ, עם צנרת תת רצפתית וגם רדיאטורים, כך שאנו במקום מקצועי מעולה לתת חוות דעת וסקירה לגבי יתרונות וחסרונות.

רדיאטור להסקה ביתית

רדיאטורים להסקה ביתית מרכזית

בואו נתחיל במה שצריך לדעת לגבי הסקה מרכזית עם רדיאטורים. הרדיאטורים הם גופי מתכת, לרוב כפולי דופן, המותקנים בצמוד לקירות חדרי הבית. לכל רדיאטור מגיעה צנרת מיוחדת וייעודית המזרימה אליו מים חמים או במקרים מסוימים שמן מחומם, הנוזל החם מחמם את הרדיאטור והוא בתורו פולט אותו החוצה לחלל החדר דרך צלעות המתכת ולא אחת גם דרך רשת מתכת המותקנת בראש היחידה. החימום מתבצע באמצעות מערכת מרכזית המותקנת במקום מרוחק, ייעודי ובשאיפה דיסקרטי באזור הבית (מחסן או חדר “מכונות”).

בדרך כלל, ניתן לכבות ולהדליק את החימום בכל רדיאטור באופן עצמאי ופרטני וכמו כן לשלוט על עוצמת החימום שהוא פולט, למשל באמצעות חוגה ייעודית המותקנת בצד היחידה. מערכות הסקה מרכזית מבוססות רדיאטורים עבדו בעבר על בסיס שריפת סולר או לעיתים גז, כאשר כיום מערכות חדשות כאלו עובדות על בסיס משאבות חום המאפשרות חימום מרכזי ביעילות רבה יותר משריפת דלקים, בעלויות פחותות משמעותית וללא זיהום אוויר או שריפה כלשהי.

יתרונות של הסקה ביתית עם מערכת רדיאטורים

 • הרדיאטורים מגיבים יחסית מהר לשינויים בטמפרטורה הרצויה בחדר הספציפי בו הם נמצאים.
 • רדיאטור איכותי יכול לחמם חדר בצורה נעימה ובמהירות די גבוהה של פחות משעה.
 • הסקה מרכזית באמצעות רדיאטור תהיה משמעותית נעימה יותר לעומת חימום במזגן.
 • ניתן להגיע לתוצאות אסתטיות וכיפיות במערכות הסקה מבוססות רדיאטורים.
 • הסקה מרכזית עם רדיאטורים וחימום המים בעזרת משאבת חום תהיה משמעותית חסכונית יותר לעומת שימוש ברדיאטורים ניידים חשמליים, מפזרי חום, תנורים וכיוצא באלו – והחום הרבה יותר נעים, מקיף ואחיד.

חסרונות של רדיאטורים לעומת חימום תת רצפתי מבוסס משאבת חום

 • לעומת חימום תת רצפתי מבוסס צנרת מים חמים, החום מרדיאטורים אינו מתפזר באופן אחיד לגמרי בחלל החדר, חם יותר ליד היחידה ופחות חם רחוק יותר ממנה.
 • רדיאטורים חיצוניים תמיד יהיו מוקד לצבירת אבק ולכלוך ולכן מצריכים יותר ניקיון ותחזוקה שוטפת לעומת מערכת תת רצפתית.
 • המסה התרמית הנוצרת מחימום תת רצפתי היא הטובה והאפקטיבית ביותר מבחינה אנרגטית, אפילו לעומת רדיאטורים מבוססי משאבת חום.
 • בחימום עם רדיאטור, יש אלמנט חם בחדר, זה מגדיל את הסיכון לכוויות ולמגע לא נעים עם יחידת החימום. במערכת תת רצפתית סיכון זה אינו קיים.
 • הודות לבידוד, מסה תרמית יעילה יותר ועוד יתרונות אנרגטיים והנדסיים, חימום תת רצפתי מבוסס מים חמים ומשאבת חום הוא חסכוני ויעיל יותר להפעלה מבחינה כלכלית לעומת מערכת חיצונית של רדיאטורים.
 • במערכת תת רצפתית מרבית הצנרת ומרכיבי המערכת חבויים ומוגנים מאוד, לכן פוטנציאל התקלות והנזילות קטן יותר.

רוצים לשמוע עוד על התקנת מערכות חימום חדשות ומפנקות או על הסבת מערכת רדיאטורים מבוססי סולר לעבודה יעילה וזולה עם משאבת חום? פנו היום לסולארי לקביעת פגישת ייעוץ אצלכם בבית.