סוגים של הסקה ביתית

בניגוד לחימום חדרים מסוימים בבית באמצעים שונים ונפוצים כמו מזגן, מפזרי חום, תנורים חשמליים וכיוצא באלו, כאשר מדובר על הסקה ביתית, הכוונה היא לפתרונות חימום מקיפים יותר, כאלו הכוללים חימום של כל הבית באמצעי הסקה מרכזי. אם אתם לפני בניית בית חדש או שיפוץ נרחב, בהחלט יתכן ובין שלל ההחלטות שאתם ניצבים בפניהן, נמצאת גם שאלת בחירת אמצעי החימום לימי החורף, בחירה חשובה עם השלכות הן על איכות ונוחות החימום שלכם והן על הוצאות האנרגיה שלכם לאורך שנים רבות.

כדי לעזור לכם להכיר את האפשרויות שלכם ולעשות סדר בהן, לפניכם סקירת סוגים של הסקה ביתית. מה קיים בשוק, מה המשמעויות האנרגטיות-כלכליות ואיזה פתרון הסקה ביתית יספק לכם את החימום הכי נעים וכיפי.

ההבדל בין הסקה מרכזית לחימום תת רצפתי

ראשית כל, נעשה רגע סדר לגבי שני מונחים הנשמעים רבות בהקשר להסקה ביתית, לא אחת באופן מתחלף או מקביל. הכוונה היא למונחים הסקה מרכזית וחימום תת רצפתי. למעשה, שני הדברים מתייחסים לפתרון הסקה מרכזית, כאשר מקור אחד מרכזי מייצר את החום אשר מופץ ברחבי הבית דרך האלמנטים פולטי החום המתאימים.

אבל, על פי רוב, כאשר אומרים “הסקה מרכזית”, הכוונה היא למערכת של צנרת מים המובילה מים חמים לרדיאטורים הפרוסים ברחבי הבית, על הקירות של החדרים השונים וכך הבית מתחמם באופן מרכזי ע”י מכשיר המחמם את המים. או לחלופין להסקה מרכזית מבוססת גז ומפזרי אוויר חם הפזורים בחדרי הבית. לעומת זאת, הסקה ביתית דרך חימום תת רצפתי מיושמת כך שהמים החמים מסוחררים במערכת של צינורות מיוחדים המותקנים מתחת לריצוף של הבית, כך החום עולה מהרצפה ומחמם את כל חללי הבית – גם כאן יש מכשיר ייעודי המחמם את המים במערכת.

שני הפתרונות של הסקה ביתית מספקים חימום יותר נעים, כיפי ומקיף לעומת חימום באמצעות מזגן שמאוד מייבש את האוויר ומספק חימום לא  נעים ולא יציב במיוחד. אך חימום תת רצפתי בהחלט מספק את פתרון החימום הכי מפנק, נעים ואיכותי והוא גם יעיל יותר מבחינת בניית מסה תרמית בהשוואה להסקה מרכזית עם רדיאטורים חיצוניים.

לאחר שהבהרנו זאת, ניתן לעבור לאופן החימום עצמו מבחינת סוג החימום, יעילות אנרגטית ושאר פרמטרים חשובים.

הסקה מרכזית מבוססת סולר או גז

פתרון ותיק של מערכות הסקה ביתיות, גם הסקה מרכזית ברדיאטורים וגם חימום תת רצפתי, הוא להתבסס על תנור סולר או גז לחימום המים המועברים בצנרת כדי לחמם את חדרי הבית. זה מצריך כמובן מיכל סולר מחוץ לבית או חיבור לתשתית צובר גז קרוב וכמו כן מיקום מיוחד לתנור, אשר שורף דלק באופן ישיר ולכן יוצר חום סביבתי וגם עשן.

זהו פתרון הסקה ביתית מיושן ולא יעיל אנרגטית, כלכלית וסביבתית לאור החלופות הקיימות כיום. עלויות הפעלת הסקה מרכזית על סולר הן גבוהות מאוד ויש תלות בקבלת אספקת דלק זמינה ומתמשכת וכמו כן דובר על שריפת דלקי מאובנים היוצרת זיהום סביבתי ניכר הן בסביבה הביתית הקרובה והמיידית והן בסביבה ההיקפית לבית. כמו כן, היעילות האנרגטית והתרמית של הסקה ביתית מבוססת סולר או גז פחותה מהחלופה החשמלית שמיד נסקור בהסבר על משאבות חום.

הסקה ביתית מבוססת משאבות חום

משאבות חום הן הפתרון המודרני, היעיל והנפוץ יותר במערכות הסקה ביתיות חדשות כיום, כמו גם במערכת העוברות שדרוג והסבה כדי שתהיינה יותר חסכוניות, אקולוגיות ויעילות. משאבת חום עובדת על חשמל ונראית חיצונית כמו יחידה חיצונית גדולה של מזגן, כאשר היא עושה שימוש בתהליך פיזיקלי חכם ומתקדם הממיר את החום הקיים באוויר – גם בחורף הקר כמובן – לחימום המים בצנרת המערכת. כך מתקבלת מערכת הסקה ביתית מרכזית עם חום מאוד יעיל ונעים, בעלויות הפעלה נמוכות משמעותית לעומת חלופות של דלקים, בדרך אקולוגית ונקייה יותר ועם יעילות אנרגטית טובה יותר.

כמובן שבעבודה עם משאבת חום להסקה ביתית אין שום צורך בהצטיידות בדלק או חומר בעירה, החימום נמשך כל הזמן ללא תלות במקור דלק וכל התהליך משתלם יותר מכל בחינה – כלכלית, תפעולית וסביבתית. אם אתם לפני בחירת מערכת הסקה ביתית, מערכת מבוססת משאבת חום היא הבחירה הטובה, היעילה והמשתלמת ביותר שגם תספק לכם את החימום הכי מפנק ואיכותי בבית.