מהן כל הדרכים לחימום מים?

בין אם בעונה חמה ובין אם בעונה הקרה, מים חמים תמיד נחוצים. מלבד למקלחת או לשתייה חמה, חימום מים דרוש גם לתהליכים שונים בתעשייה, לחימום חללים ציבוריים ופרטיים ועוד. כיום ישנן כמה טכנולוגיות שמשמשות לחימום מים, לכל אחת יתרונות וחסרונות, ביניהן אלו הבאות:

דוד חשמל

דוד חשמל מחמם את המים באמצעות גוף חימום שנקרא תרמוסטט, כאשר התרמוסטט תקין חימום המים יהיה יעיל, חסכוני ובטיחותי יותר. הדודים החשמליים נבדלים זה מזה בגודלם, בנפח שלהם, במצבם, בהספק של גוף החימום ובמיקומם בבית. הבדלים אלו ישפיעו על כמות וזמן אספקת המים החמים.

  • יתרונות – דוד חשמל תקין מחמם מים במהירות גדולה, כך שרבים המקרים בהם יספיקו רק כמה דקות חימום כדי ליהנות ממקלחת טובה. לדודים מתקדמים יש מערכת בידוד ששומרת על המים חמים לאורך זמן, מה גם שאפשר לכוון את זמני ההפעלה שלהם עם טיימר ואז הם יהיו יותר חסכוני. פתרון זה קל להתקנה וזול יותר לעומת אחרים.
  • חסרונות – דוד חשמל צורך חשמל, ולכן כאשר מדובר בדוד ישן שאינו פועל כראוי השימוש יהיה כרוך בהוצאות חשמל גבוהות. גם מיקומו של הדוד צריך להיות אופטימלי על מנת שהתהליך לא יהיה בזבזני. חסרון נוסף הוא חוסר זמינות של מים חמים כשהמים בדוד נגמרים.

דוד שמש

מדובר בפתרון פשוט ויעיל שעושה שימוש באנרגיית השמש הזמינה שיש בארץ. דוד השמש מורכב ממכל מים, גוף חימום וקולטני שמש כך שבקיץ חוסך בעלויות החשמל, אך בחורף נעשה שימוש בגוף החימום כדי לחמם את המים. המים במכל מוזרמים בצנרת ומתחממים מהשמש באמצעות הקולטנים.

  • יתרונות – באמצעות דוד שמש ניתן לחמם את המים במכל ללא עלות כך שמדובר בחיסכון בהוצאות, השמש הזמינה לאורך ימים רבים ושעות רבות בשנה. כמו כן דוד שמש מחמם את המים במכל ביעילות גבוהה ואתם נהנים ממים חמים לאורך היום.
  • חסרונות – דוד שמש לא יעיל כאשר אין שמש לכן ללא פתרון חימום נוסף כמו דוד חשמל, משאבת חום או גוף חימום אחר, בחורף פתרון זה יהיה יעיל פחות. כמו כן התקנת דוד שמש מעט מורכבת ולא מתאימה לכל סוגי הבתים.

חימום על ידי גז

דוד גז מהווה פתרון אופטימלי כאשר אינכם מוגבלים בתקציב והוא יחמם את המים במהירות גם אם בחוץ ממש קר. שיטת החימום מאוד פשוטה, מערכת ההפעלה כוללת מבער שברגע ההפעלה מתחיל לחמם את המים, מה שחוסך זמן המתנה רב.

  • יתרונות – מחמם מים תוך דקות בודדות, הוא מאוד פשוט ונוח להתקנה וצורך כמות קטנה של גז.
  • חסרונות – עלותו של דוד גז יקרה, כמו גם התחזוקה שלו.

בדיקה של אלטמשאבות חום

משאבות חום לחימום מים הן מוצר מהפכני ואפילו גאוני. המשאבה מנצלת את החום שכבר קיים בסביבה והיא יעילה גם בתנאי קור קיצוניים. מדובר בפתרון חימום אקולוגי, חסכוני ויעיל. במרכיביה, המערכת דומה למזגן, אך במקום לחמם אוויר או לעשות שימוש באנרגיית השמש, היא מחממת מים באמצעות חום שקיים בסביבה. במקביל היא פולטת החוצה קור. משאבות חימום מותקנות כתחליף או בנוסף למערכות חימום קיימות ומציעות פתרון אקולוגי, חסכוני, שקט ואמין.

  • יתרונות – למשאבות חום צריכת אנרגיה נמוכה וכתוצאה מכך עלויות נמוכות. זהו פתרון חימום מים יעיל, אמין ושימושי לצרכים רבים עם תחזוקה מינימלית. כמו כן מדובר במודל חימום אקולוגי אשר אינו פולט הרבה חומרים מזהמים לסביבה ומציע התאמה מושלמת לתנאים האקלימיים בישראל.
  • חסרונות – החיסרון העיקרי מתבטא בהשקעה הראשונית, השקעה שהופכת למשתלמת כאשר מסתכלים לטווח הארוך.

פתרונות מבוססי משאבות חום יובילו לחיסכון של עד 75% לעומת שימוש בחימום על ידי חשמל ועד 60% חיסכון לעומת חימום בגז. בחברת סולארי תמצאו מגוון גדול של משאבות חום ללקוחות פרטיים ומוסדיים כאחד.