מהן משאבות סחרור?

ביישומים רבים של חימום מים – בין אם מי צריכה ובין אם מים חימום למערכת הסקה מרכזית כלשהי או למערכת תעשייתית – יש צורך בתוספת של משאבת סחרור כדי להגיע לתוצאות אופטימאליות של המערכת. כאן נסביר מהן משאבות סחרור, איך הן פועלות באופן כללי ובאילו מצבים ויישומים טכניים הן משמשות. מדובר על אלמנט לא מסובך מדי אך כזה שבהחלט יכול להיות בעל השפעה מהותית על ביצועי ואיכות מערכת חימום המים שלכם. 

קבוצת סולארי מתמחה בפתרונות מתקדמים ויעילים לחימום מים – מערכות הסקה מרכזיות, חימום תת רצפתי, פתרונות חימום מים תעשייתיים ומוסדיים וכן הלאה, על בסיס משאבות חום חדישות. אנו עובדים המון עם משאבות סחרור ומבצעים התאמה אישית מלאה לכל מערכת הזקוקה לתוספת של משאבה כזו. 

מאפיינים בסיסיים של משאבת סחרור

במהות, משאבת סחרור (נקראת גם משאבת סירקולציה או משאבה צנטריפוגלית קווית) היא מערכת די פשוטה, אמינה וחסכונית באנרגיה משום שאין צורך להעלות בה את הלחץ לרמות גבוהות במיוחד. התפקיד הבסיסי של משאבות סחרור הוא להניע נוזל בתוך מערכת סגורה של צנרת – לסחרר את הנוזל בתוך המערכת. מכאן שמשאבות סחרור מיועדות לנוזלים. מים למשל, יכולים לנוע בתוך מערכת מתוך הלחץ “העצמי” שלהם הנוצר מלחץ המים הנכנסים למערכת ומהגבלות של אורך וקוטר הצנרת, אך לא תמיד זה יוצר מספיק לחץ או מספיק תנועה של המים במערכת ומשאבת הסחרור באה לתת את “הדחיפה” הנחוצה לזרימה יעילה וקבועה יותר. 

דוגמא פשטנית של משאבת סחרור בעבודה היא התקנת משאבה על צנרת המים החמים בבניין גדול. כך, במקום לפתוח את ברז המים החמים ולחכות זמן רב עד שהמים החמים יגיעו מהדוד או ממערכת אחרת לחימום מים, משאבת הסחרור דואגת שתהיה סירקולציה טובה יותר של המים במערכת וכך המים החמים יוצאים מהברז מהר יותר. דוגמא פשוטה נוספת, הפעם לקירור, היא משאבות חשמליות קטנות של קירור מים למערכות מחשוב – משאבת סחרור קטנה ופשוטה המזרימה את המים במערכת סגורה, מזיזה חום מרכיבים חמים ומסחררת אותם דרך רדיאטור קירור וחוזר חלילה. 

בהתאם, משאבות סחרור משמשות בעיקר למערכות המיועדות להזרים מים חמים או קרים – בעיקר במערכות סגורות כמו למשל צנרת מים של חימום תת רצפתי או לחלופין בצנרת של מערכת קירור מבוססת מים קרים. 

כמובן שברוב המקרים והיישומים – בעיקר במערכות סחרור של מים חמים – יש חשיבות לאיכות החומרים מהם מיוצרת המשאבה ובקיומן של מערכות סינון – כדי למנוע נזקי קורוזיה, הצטברות אבנית, משקעים וכיוצא באלו. 

משאבות למערכות סולאריות יעילות וחסכוניות

משאבות סחרור יכולות לייצר הבדל מהותי ביעילות ובביצועים של מערכות סגורות של מים קרים או חמים, כאשר הן בעצמן משאבות קטנות יחסית, יעילות וחסכוניות מאוד באנרגיה. בסחרור נוזלים במערכת סגורה, המשאבה בסך הכל צריכה להעלות את הלחץ מעט כדי ליצור סירקולציה טובה במערכת, תוך שהיא מתגברת בעיקר על כוחות החיכוך של הצנרת עצמה ואין למשאבת הסחרור צורך להעלות את האנרגיה הפוטנציאלית של נוזל מרמה נמוכה לרמה גבוהה של אנרגיה פוטנציאלית. 

ברוב מוחלט של המקרים, משאבות סחרור מותקנות על קו הצנרת עצמו ופתח כניסת המים למשאבה ופתח יציאת המים יהיו על אותו מישור, כאשר הסחרור עצמו מתבצע באמצעות יישום כוח צנטריפוגלי על הנוזל במערכת. לצד חומרים מיוחדים וצנרת המתאימה למים חמים, משאבת סחרור כוללת מנוע לסחרור הנוזל – לרוב מנוע אינדוקציה ההופך אנרגיה חשמלית לאנרגיה מכאנית. 

משאבות סחרור במערכות חימום מבוססת משאבת חום

קבוצת סולארי עושה שימוש נרחב במשאבות סחרור במערכות חימום המים שהיא מתקינה, גם מערכות מוסדיות ותעשייתיות, גם מערכות לחימום בריכות שחייה וגם מערכות הסקה מרכזית ביתיות. משאבות אלו משפרות את זרימת המים החמים במערכת, אחרי שחוממו לטמפרטורה המתאימה במשאבת החום והן מבטיחות אחידות ויעילות בהזרמת המים החמים במערכת – לביצועים טובים יותר, אחידים יותר וגם לתפעול עם יעילות כלכלית משופרת. 

סולארי עושה שימוש במשאבות סחרור אמינות ואיכותיות, בהתאמה אישית לכל מערכת ומבית היצרנים המובילים בעולם.