מהם מקורות אנרגיה מתחדשים?

בכדור הארץ ישנם סוגים שונים של מקורות אנרגיה, ביניהם מקורות של אנרגיה מתכלה כמו למשל נפט או גז. אנרגיה מתכלה אולי נמצאת בכמויות רבות אך ככל שנשתמש בה סופה להתכלות. המשמעות היא שאנו נוכל להשתמש בה עד שתיגמר. לעומתה, ישנה אנרגיה מתחדשת, כלומר אנרגיה שמתחדשת מהר ביחס לאנרגיה המתכלה והיא זמינה עבורנו ממקורות טבעיים כמו למשל רוח, שמש, מים ועוד.

מה היתרונות של אנרגיה מתחדשת?

לכל מקור של אנרגיה מתחדשת יש יתרונות ספציפיים, יחד עם זאת אנרגיה מתחדשת באופן כללי מציעה יתרונות רבים לאדם ולסביבה, ביניהם:

  • יתרונות סביבתיים – הפקת האנרגיה ממקורות מתחדשים בעלת השפעה סביבתית נמוכה יותר בהשוואה לטכנולוגיות הפקת אנרגיה שגרתיות.
  • יתרונות שימושיים – כשמה כן היא, אנרגיה מתחדשת. המשמעות היא שהיא לא מתכלה ולכן לא תיגמר לעולם לעומת מקורות אנרגיה מתכלים אשר הולכים ומדלדלים.
  • יתרונות תעסוקתיים – שימוש במקורות אנרגיה מתחדשת כרוך בהשקעה של זמן, חומרים, מתקנים, עבודה. כתוצאה מכך מדובר בתהליך מאוד משתלם למדינה, מציע מקומות עבודה ומשפר את הכלכלה המקומית לעומת תהליך יבוא יקר של אנרגיה מחו”ל.
  • יתרונות בריאותיים – תהליכי ייצור חשמל מנפט ידועים כמזהמים והם משפיעים באופן ניכר על בריאות הסביבה ואיכות החיים. הפקת אנרגיה ממקורות טבעיים יכולה לשפר במידה ניכרת את מדד בריאות הציבור ולמנוע מחלות, בעיות נשימה, התקפי לב או נזקים נוירולוגים כתוצאה מהזיהום.
  • יתרונות כלכליים – עלויות של טכנולוגיות אנרגיה מתחדשת רק הולכת ויורדות לאורך השנים, כתוצאה מכך גם המחירים וההוצאות, כמו למשל מחירי חשמל, ירדו בהתאם או לחלופין יישארו יציבים. גם הייצור המקומי תורם לכלכלה ומוריד את המחירים.
  • יתרונות מודולריים – מערכות גמישות ומגוונות להפקת אנרגיה מתחדשת מבטיחות גמישות ויציבות בו זמנית. כאשר המערכות מודולאריות ונפרשות על שטח גיאוגרפי נרחב הן מונעות תקלות ואף מציעות גיבוי.

מקורות אנרגיה מתחדשת

ישנם מקורות רבים של אנרגיה מתחדשת, רוב המקורות תלויים בצורה זו או אחרת באור השמש. בין המקורות העיקריים של אנרגיה מתחדשת ניתן למצוא:

אנרגיה גיאותרמית

מקור אנרגיה שאינו מתכלה המופק על ידי החום של אדמת כדור הארץ. ניתן לעשות שימוש באנרגיה זו לשמירה על טמפרטורה נעימה במבנים ולהפחית את הצורך בחשמל, אפשר להיעזר בה לחימום וקירור ועוד.

אנרגיית סולארית

אנרגיה סולארית גם היא אנרגיה ירוקה ומתחדשת ומקורה בקרני השמש. הפקת האנרגיה מתבצעת באמצעות מתקנים מיוחדים שיכולים להמיר את הקרינה האלקטרומגנטית של השמש לאנרגיה תרמית ולחשמל.

אנרגיית רוח

ברוח אצורה אנרגיה קינטית אשר אפשר לרתום אותה בדרכים שונות ומגוונות. אנרגיה זו נוצרת בשל הבדלים בטמפרטורות על פני שטח כדור הארץ ושינויים בלחץ האוויר וניתן להשתמש בה להפעלת טחנות רוח וטורבינות חשמל, להשטת סירות ועוד.

אנרגיה הידרואלקטרית

מקור זה של אנרגיה נחשב לאחד מסוגי האנרגיה המתחדשים הנפוצים ביותר על פני כדר הארץ. מדובר באנרגיה חשמלית שמופקת מתנועת המים בנחלים, במפלים, בנהרות, בגלי הים ובגאות השפל של האוקיינוסים הגדולים. הפקת האנרגיה נעשית על ידי הזרמת מים לטורבינות.

משאבות חום – פתרון חדשני לשימוש באנרגיה מתחדשת

בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר מוצרים אשר עושים שימוש באנרגיה מתחדשת בצורה יעילה ואפקטיבית. אחד ממוצרים אלו זו משאבת החום. כשמן כן הן, משאבות חום עושות שימוש באנרגיית חום הנמצאת בסביבה, שהיא אנרגיה מתחדשת לכל עניין ודבר. משאבת חום למעשה סופחת חום מהאוויר ומציעה פתרון אקולוגי בכך שאינה מייצרת חום בעצמה. מדובר בפתרון אקולוגי המשמש לחימום מי צריכה, לחימום תת רצפתי, לחימום מים עבור תהליכי ייצור ועבור הסקה מרכזית של בתי פרטיים ומוסדות, כאשר השימוש במשאבת חום מוביל לחיסכון משמעותי בעלויות.

לפרטים נוספים אודות משאבת חימום או חימום באמצעות משאבת חימום, צרו עמנו קשר נשמח לעמוד לשירותכם!