מהו מיכל אגירה?

אמנם השימוש בהם פחות נפוץ בישראל לעומת למשל ארה”ב ואירופה, אך גם בישראל בהחלט אפשר למצוא מיכלי אגירה במסגרת התקנות חדישות וחכמות של מערכות לחימום מים, כאשר היקפי השימוש במתקן איכותי ויעיל זה הולכים ועולים לצד ההתקדמות הטכנולוגית והזמינות של מוצרים טובים לשוק הישראלי. יש מיכלי אגירה למים חמים לשימושים ביתיים ובהחלט גם לשימושים מוסדיים, תעשייתיים או חקלאיים. היום נסביר מהו מיכל אגירה, מה המשמעויות שלו ומה היתרונות בהתקנתו.  

לא “סתם” דוד מים חמים

יש כאלו המתבלבלים בין דוד מים חמים סטנדרטי למיכל אגירה. אך בעוד ששני המוצרים עשויים להיות דומים פיזית ושניהם אכן קשורים למים חמים, מדובר על שני מוצרים שונים ואשר מיועדים למטרות שונות ולשלבים שונים במסגרת חימום מים והולכתם לנקודות הקצה הרלוונטיות. 

בניגוד לדוד מים חמים – מבוסס קולטי שמש או חשמלי – שגם אוגר את המים וגם אחראי, ישירות או בעקיפין, לחימום של המים, מיכל אגירה, כפי שהשם מרמז, אוגר את המים החמים ובהתאם לסוג המיכל גם שומר עליהם חמים ומאפשר ניצול אנרגטי טוב יותר של מערכת חימום המים והולכת המים החמים במבנה. 

מה עושים מיכלי אגירה? לאו דווקא רק אוגרים מים חמים.

במהות הבסיסית ביותר שלו, מיכל אגירה מהווה חלק בתוך מערכת מרכזית, שלמה ומותאמת אישית של חימום מים, כאשר המערכת יכולה להיות לחימום מי צריכה (ברזים ומקלחות) או לחימום מים להסקה מרכזית, חימום תת רצפתי או בריכת שחייה או לשילוב של שימושים אלו. השימוש הבסיסי ביותר של מיכל אגירה, נגזר משמו, מיכל גדול ומבודד האוגר מים חמים ואשר ממנו הם ממשיכים בהמשך הצנרת לשימוש המיועד להם. 

בהתאם לסוג מערכת חימום המים והשימושים של המים החמים המיוצרים בה, בוחרים את סוג מיכל האגירה, ממיכלים פאסיביים יחסית שבעיקר שומרים על המים החמים בזכות בידוד מעולה, דרך מיכלים הכוללים אמצעי מסוים של חימום אקטיבי של המים החמים המועברים אליהם (סליל חימום ו/או מחליף חום) ועד מיכלי אגירה מתקדמים ומורכבים יותר הכוללים חלוקה לתאים פנימיים וכמה אמצעים הן לשמירה על חום המים והן על חימום אקטיבי יעיל אנרגטית של המים לפני העברתם לנקודות הקצה. 

שימוש חכם ומותאם אישית במיכל אגירה בתוך מערכת חימום מים מרכזית מוסיף ליעילות האנרגטית של המערכת כולה ומאפשר ניצול יעיל יותר של המים החמים המיוצרים – בין אם על ידי קולטי שמש, תנורים או כמובן משאבות חום יעילות ומתקדמות. 

לאור העלויות של מיכל אגירה, הגודל הנדרש למיכל בתוך המערכת והקיבולת, השימוש במוצרים אלו מיועד בעיקר ליישומים גדולים יחסית בשוק המוסדי, תעשייתי והחקלאי, כאשר ביישומים ביתיים מיכלי אגירה משמשים בעיקר בבתים גדולים ו/או במערכות חימום מים מרכזיות גדולות יחסית, כולל מערכות עם כמה מקורות לחימום מים וכמה יישומים המשתמשים במים חמים. 

כך למשל, מיכל אגירה משוכלל ומתקדם, הכולל כמה תאים ואלמנטים שונים ואקטיביים לשמירה על המים החמים המוכנסים למיכל, יכול לקבל מים חמים גם מדוד שמש וגם ממשאבת חום. בנוסף, מיכלי אגירה משוכלל שכזה יכול לספק, מאותו מיכל ובאותה מערכת, גם מים בטמפרטורה בינונית לחימום תת רצפתי, גם מים בטמפרטורות גבוהות יותר לרדיאטורים של הסקה מרכזית  וגם מים בטמפרטורות גבוהות ומיידיות למקלחות וברזים. 

רוצים לשמוע עוד? מחפשים פתרון חכם, מתקדם ויעיל של מיכל אגירה? צרו קשר עם נציגי סולארי לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ עם אחד מאנשי המקצוע המעולים שלנו אצלכם בבית או בשטח. 

פוסטים קשורים