מה צריך לדעת על הסקה מרכזית?

מהי מערכת הסקה מרכזית לבית? אילו מערכות הסקה ישנן? על אילו שיטות הן פועלות? ואילו יתרונות וחסרונות יש למערכות הסקה?

אחת מהשיטות הקיימות לחימום הבית בחודשי החורף הקרירים היא מערכת הסקה מרכזית. מערכות אלו פופולריות במיוחד באזורים גבוהים ומאוד קרים כמו למשל ירושלים, הרי הצפון ורמת הגולן, שם החורפים הרבה יותר קשוחים. עם זאת, לפני שהולכים “על עיוור” ובוחרים באפשרות זו על פני פתרונות חימום אחרים, יש כמה וכמה דברים שצריך לדעת. ריכזנו עבורכם כמה מהפרטים החשובים. 

מהי מערכת הסקה מרכזית?

מערכת הסקה מרכזית משמשת לחימום כל הבית על ידי שאיבת החום ממקור אחד ופיזורו באופן אחיד בכל חלל הבית. בכוחה של המערכת לייצר טמפרטורה זהה בין כל המפלסים והחדרים בבית ולשמור עליה קבועה ויציבה, ללא כל קשר לטמפרטורה בחוץ. 

מערכות ההסקה שונות זו מזו בעיקר במקור האנרגיה בו נעשה שימוש לטובת החימום. ישנן מערכות שמבוססות על גז, אחרות על דלקים, יש מערכת חשמלית, ומערכות שמבוססות על משאבות חום, אנרגיות סולאריות וכדומה. המערכות השונות נבדלות זו מזו גם באופן בו החום מועבר ממקור החום עצמו עד לאותו האזור אותו רוצים לחמם. ישנן דרכים שונות ומגוונות להעביר את החום, לרבות על ידי אוויר, קיטור, חשמל ומים חמים. יש לציין שהאפשרות האחרונה היא גם הפופולרית ביותר. שיטת חימום זו גם מאפשרת לחמם את המים בצינורות וליהנות ממים חמים בבית במקביל. 

התקנת חימום תת רצפתי בכרמית

מה משותף לכל השיטות?

כל שיטה לחימום טומנת בחובה יתרונות וחסרונות, אולם לכולן מכנה משותף אחד והוא שהן כוללות מערכות שליטה ובקרה מתקדמות, כך שניתן לווסת את הטמפרטורה, להגדיר היכן המערכת תופעל ומתי ולהתאים אותה לאינספור משתנים ספציפיים ולצרכים מגוונים. אפשרות שליטה ובקרה כזו מקטינה משמעותית את צריכת האנרגיה בבית וכפועל יוצא מכך, גם את העלויות הכרוכות.

חימום תת רצפתי 

אחת מהמערכות הפופולריות של הסקה מרכזית שיש כיום היא חימום תת רצפתי. מערכות חימום תת רצפתי ממוקמות מתחת לריצוף, והן מבוססות על צינורות מים או על גופי חימום. מערכת זו ממוקמת מתחת לרצפת הבית וכוללת גם שכבת בידוד, ובעזרתה ניתן לחמם את הבית בצורה אחידה ונעימה. המערכת עצמה אינה גלויה לעין, פועלת ללא רעש, ניתן לשלוט בה על ידי מערכת בקרה ולווסת את הטמפרטורה בכלל הבית ובכל חדר בנפרד. מערכות אלו מתאימות לפעול כל החורף, וכאשר הן מבוססות על מים השימוש בהן חסכוני. חסרונן הוא בעלויות ההתקנה שלהן, אשר גבוהות יחסית לפתרונות חימום אחרים. 

יתרונות וחסרונות של מערכת הסקה מרכזית

אחד היתרונות הבולטים של מערכת הסקה מרכזית הוא היעילות בחימום כל הבית, על החדרים השונים בו. פתרונות חימום אחרים מחממים רק שטח מוגבל בקרבת מקור החימום עצמו, בעוד שמערכת הסקה מרכזית מפזרת את החום בצורה שווה בין חלקי הבית השונים. כתוצאה מכך היא יעילה במיוחד באזורים מאוד קרים. מערכת זו ניתנת לבקרה ושליטה ואפשר באמצעותה להגדיר ולווסת את הטמפרטורה וכן לקבוע משתנים ספציפיים. 

החיסרון של מערכות הסקה בא לידי ביטוי בעלות. טווח המחירים של מערכות הסקה מרכזיות הנו רחב ומשתנה בהתאם למאפייני המערכת, מורכבות ההתקנה וסוג האנרגיה בה נעשה שימוש לחימום. עם זאת ישנן מערכות שמבוססות על אנרגיה סולארית או על משאבות חום שעלות התקנתן גבוהה, אך הן מציעות חיסכון בהוצאות לאחר ההתקנה כך שההשקעה מתקזזת ומשתלמת בראייה לעתיד.