הדרך הנכונה לבחור מחמם מים

ישראל היא מדינה שטופת שמש וגם מובילה בחידושים טכנולוגיים, לכן זה לא מפתיע שדוד השמש לחימום מים הומצא ממש כאן אצלנו בישראל. אבל למרות היעילות התפעולית, האקולוגית והכלכלית של דוד שמש, כיום כבר יש בפועל לא מעט ימים בהם הוא פשוט אינו מספיק לחימום כל המים להם אתם זקוקים לשימוש ביתי. כמו כן, ישנם מקרים בהם אי אפשר להתקין דוד שמש לצריכה ביתית. ישנן דרכים אחרות לחימום מים מלבד דוד שמש, אך מה השיטה הטובה והיעילה ביותר ומהי הדרך הנכונה לבחור מחמם מים? התשובה ממש עוד רגע אצלכם, באדיבות צוות סולארי, פתרונות מתקדמים לחימום מים וחימום מרכזי.

מחמם מים

לא רק דוד שמש – סוגי מחממי מים הקיימים בשוק

כאמור, דוד שמש לא תמיד מספק פתרון מלא של חימום מי הצריכה הביתית. למשל בימי חורף עם הרבה גשם ועננים – ובחורף הישראלי כבר יש הרבה יותר ימי גשם מעוננים לעומת העבר – או כאשר אתם רוצים להתקלח בבוקר והמים בדוד קרים אחרי הלילה. מקרים אלו מצריכים בסופו של דבר פתרון אחר לחימום המים, נסקור את האפשרויות הנוספות הזמינות בשוק הישראלי למחממי מים.

  • דוד חשמלי: כל דוד שמש כולל גם את האפשרות להפעלה חשמלית של גוף החימום לצורך חימום המים בתוך הדוד. בנוסף, יש גם דודי חימום מים הפועלים בלעדית על חשמל וללא הקולט הסולארי המאפשר חימום “חינמי” של המים דרך חום השמש. זהו מחמם מים פשוט, גוף חימום הנמצא בתוך הדוד, מקבל חשמל ומתחמם, מה שמחמם את המים מסביבו ובתוך הדוד. ככל שהדוד גדול יותר, כך צריך יותר זמן וכמובן יותר חשמל כדי לחמם את כל המים – פתרון חימום יחסית יקר להפעלה שוטפת ועם בלאי גבוה של גוף החימום והפלאנג’, בגלל המים הקשים (הצטברות אבנית) בישראל.
  • מחמם מים חשמלי נקודתי: זהו פתרון נקודתי המותקן ישירות במקלחת, מכשיר זה נקרא לפעמים אטמור. המים עוברים דרך המחמם הנקודתי שבו יש גוף חימום חשמלי קטן, מתחממים ויוצאים מראש המקלחת. מחממים נקודתיים כאלו מספקים פתרון נקודתי בלבד, בזרם חלש ועם טמפרטורת מים לא גבוהה במיוחד – כאשר בנוסף הם צורכים הרבה חשמל, כפול מדוד חשמלי.
  • מחמם מים מבוסס גז: מערכת חימום מים הפועלת על בסיס מבער גז, בדומה למערכות שניתן לראות הרבה באירופה למשל. המערכת פועלת כך שבכל פעם שפותחים את ברז המים החמים, המבער ניצת והמים עוברים בצנרת מתכת מיוחדת דרך הלהבה, כך מתחממים בכל פעם רק המים הנצרכים ואין אגירה של מים חמים. עלויות המערכת יחסית גבוהות, ההפעלה בעלות בינונית-גבוהה (תלוי בצריכה) ויש כמובן צורך בבלוני גז גדולים המותקנים לצד המערכת.
  • חימום מים עם משאבת חום: מוצר חכם, חדשני, חסכוני ואקולוגי לחימום מים. משאבות חום משמשות כיום לחימום מים במלונות ומבנים מוסדיים רבים, לחימום בריכות שחייה, במערכות חימום תת רצפתיות וחימום מרכזי וגם למערכות חימום מים ביתיות. משאבת חום מחממת מים בעזרת חשמל, דרך מנגנון פיזיקלי חכם ויעיל אנרגטית המוציא מהאוויר החיצוני את החום הקיים בו ומעביר את החום למים – כולל בימי חורף קרים מאוד. ניתן לחמם את המים לטמפרטורות גבוהות מאוד ועלות ההפעלה חסכונית בעשרות אחוזים לעומת כל פתרון חשמלי אחר ואפילו זולה יותר לעומת שימוש בגז. משאבת החום מחממת את המים ומעבירה אותם לדוד אגירה מבודד, יכול לשמש בנוסף לדוד שמש או כמערכת חימום המים הבלעדית בבית.

הדרך הנכונה לבחור – מה פתרון חימום המים המומלץ?

ראשית נדגיש שוב כי דוד שמש מספק פתרון חימום מים יעיל אנרגטית, זול להפעלה ואקולוגי. אבל יש הרבה מצבים בהם דוד השמש פשוט אינו מספיק – מצבים שרק הולכים וגדלים במציאות של אקלים משתנה ושינוי בהרגלי השימוש הביתיים של הציבור. הדרך הנכונה והחכמה לבחור מחמם מים לשימוש ביתי כוללת בחירה בפתרון המשלב בצורה יעילה ואיכותית בין יעילות אנרגטית, כדאיות כלכלית בהפעלה ויעילות אקולוגית עם מינימום פגיעה בסביבה (הן ישירות והן דרך צריכה מינימלית של דלקים פוסיליים).

מבחינה זו, בין אם בתור מערכת ראשית ותחליפית לדוד שמש לחימום מי הצריכה הביתית שלכם ובין אם בתור פתרון חימום מים לצד דוד שמש, משאבות חום הן הפתרון המומלץ, היעיל והחסכוני ביותר. מערכת לחימום מי צריכה על בסיס משאבת חום מספקת מים חמים מאוד, לכל אורך השנה, ביעילות אנרגטית גבוהה, בעלויות הפעלה זולות לעומת החלופות ועם יעילות אקולוגית גבוהה מאוד.

רוצים לשמוע עוד ולקבל הצעת מחיר מנצחת? השאירו פרטים ונציג סולארי יחזור אליכם בהקדם.

שאלות ותשובות – בחירת פתרון חימום מים

האם משאבת חום יכולה לחמם היטב מים גם בחורף?

ודאי שכן! אחרת לא היה מדובר על פתרון ריאלי או יעיל במיוחד לחימום מים. משאבת חום מיישמת תהליך פיזיקלי מוכר מאוד ובאופן חכם ומתקדם טכנולוגית, בצורה הדומה לדרך בה מזגן מקרר ומחמם את האוויר, רק על מים. גם בימי חורף קרים במיוחד, בהחלט ניתן להפיק חום משמעותי ובאופן יעיל אנרגטית עם משאבת חום, חום המועבר למים לחימום תת רצפתי או חימום מי צריכה לרחצה וכדומה.

האם חימום מים עם משאבת חום משמעותית זול יותר מגז או סולר?

בהחלט ובפער ניכר לטובת משאבות החום החדשות והמתקדמות של קבוצת סולארי. החיסכון האנרגטי, ולכן גם הפיננסי, של חימום מים עם משאבת חום לעומת התבססות על תנורי גז או סולר מזהמים הוא מהותי ולחלוטין “משנה את כללי המשחק”, עם חיסכון פוטנציאלי וריאלי של 60%-70% בעלויות האנרגיה שלכם.

האם שימוש במשאבת חום יוצר זיהום אוויר ישיר?

לא, וזוהי נקודה מהותית וקריטית לטובת התבססות על משאבת חום לחימום מים, בעיקר למול חלופות מיושנות כמו גז או סולר. משאבת חום משתמשת בחשמל בלבד, ללא כל שריפה ישירה של דלקי מאובנים, כך שאין כל זיהום אוויר במערכת. כך אתם מקבלים מערכת שגם יעילה יותר אנרגטית וכלכלית, גם אמינה ויציבה יותר וגם משפרת את איכות האוויר שלכם ואת בריאותכם. מה גם שלא צריך לדאוג לאספקת דלק.

כמה מקום תופסת משאבת חום לחימום מים?

ממש מעט! משאבת החום נראית למעשה כמו יחידה חיצונית של מזגן גדול, כך שאפשר להציבה על הגג או בסמוך למבנה, עם שפע אפשרויות להתאמה אישית מושלמת.