מה ההבדל בין מחליף חום למשאבת חום?

ישנם מוצרים שונים ומגוונים המשמשים כפתרונות חימום ביניהם משאבת חום ומחליף חום. מה מציע כל פתרון? לאיזה צרכים הם משמשים? ומה ההבדל בין שני מוצרים אלו? כל הפרטים לפניכם.

מחליף חום

מחליף חוף זהו מתקן אשר מיועד להעביר חום ממקור זורם אחד למקור זורם אחר בין אם עבור קירור, בין אם עבור חימום ובין אם עבור הפקת אנרגיה. מחליפי חום כוללים שלושה סוגי זרימה: מקבילה, נגדית או חוצה כאשר ההבדל בא לידי ביטוי בעיקר באופן שבו החומרים הזורמים נכנסים להתקן וזורמים בו. ישנם סוגים שונים של מחליפי חום:

  • סגורים – מתקנים בהם לכל זורם יש מסלול זרימה משלו ואין ביניהם מגע.
  • פתוחים – מתקנים בהם ישנו מגע ישיר בין הזורמים, הם מתערבבים זה בזה.
  • מחדשים – מתקנים הכוללים יחידה שמשמשת לאגירת החום מזורם אחד והעברתו לזורם האחר.

הבסיס של טכנולוגיה זו הוא מפל טמפרטורות בין שני הזורמים המאפשר את מעבר החום ממקור אחד לאחר. ללא מפל הטמפרטורות לא ניתן יהיה להעביר את החום.

משאבת חום

משאבת חום מיועדת כדי להוציא חום ממאגר אחד ולהעבירו למאגר אחר. ברוב המקרים מדובר במעבר חום ממקור קר למקור חם. משאבת חום היא רכיב חשוב במזגנים, מקררים, חדרי קירור, מצנני מים ועוד, אולם משמשת גם עבור חימום בריכות שחיה, הסקה מרכזית ומערכות חימום תת רצפתיות, זאת בזכות תכונותיה של המשאבה עצמה. באופן טבעי חום עובר ממקור חם למקור קר אך בכוחה של המשאבה לשנות את כיוון הזרימה או את מעבר המים, ולכן היא מתאימה לשני השימושים, חימום וקירור כאחד.  

ישנם סוגים שונים של משאבות חום: 

  • משאבת חום חשמלית
  • משאבת חום מכנית
  • משאבת חום תרמית
  • משאבת חום כימית
  • משאבת חום מגנטית

כמו כן ניתן לסווג את משאבות החום לפי הסביבה אליה החום נפלט (בתהליך הקירור) או ממנה החום נשאב (בתהליך החימום).

מערכות קירור - מיצובישי

השימוש של שני המוצרים בתעשייה

מחליף חום 

אחד השימושים היותר מוכרים של מחליף חום הוא רדיאטור ברכב. מחליף החום למעשה מעביר את החום ממים חמים שמגיעים מהמנוע, עוברים בצינורות ומגיעים אל הרדיאטור. משם הם יוצאים אל האוויר על ידי מאוורר. שימושים נוספים הם בתעשיית המטוסים, המיזוג, הרכב, המכונות, טיפול בשפכים, גז ועוד.

משאבות חום 

מדובר בפתרון חימום אקולוגי אשר עושה שימוש בחום שקיים בסביבה לצורך חימום מים עבור הסקה מרכזית, חימום מי צריכה, חימום תת רצפתי, חימום מים לתהליכי ייצור שונים, חימום בריכות שחייה, מקוואות ועוד. משאבת חום משמשת גם לקירור ונמצאת במזגנים, מקררים, מכונות ומתקני קירור ועוד.

ההבדלים בין מחליף חום למשאבת חום

לשני המוצרים יש שימושים מאוד חשובים בחיי היומיום שלנו ובמידה מסוימת הם תורמים רבות לרמת חיינו. תהליכים שונים השתנו דרמטית בזכות השימוש במוצרים אלו והם נמצאים בשימוש רב בתעשיות שונות ומגוונות. למרות הדמיון, שני מוצרים אלו גם נבדלים האחד מהשני, עיקר ההבדלים הוא באופן שבו שני המוצרים עובדים (הטכנולוגיה שלהם) כמו גם בשימושים השונים שלהם בתעשייה.